Bizimle İletişime Geç

Aktüel

11 aydır tek başına tutulan Rozerin Kalkan’ın sevk talebi kabul edildi

11 aydır tek başına tutulan Rozerin Kalkan’ın siyasi koğuşa sevk talebi kabul edildi

Niğde E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 11 aydır tek başına hücrede tutulan Rozerin Kalkan’ın sevk talebi 11 ay sonra kabul edildi. Rozerin Şakran Cezaevi’ne siyasiler koğuşuna sevk edilecek.

Gazete Şujin’in haberine göre, Anne Şerife Kalkan’dan alınan bilgiye göre; cezaevi yönetimi tarafından İzmir Aliağa’daki Şarkan Cezaevine sevk edilecek. Şerife, “Sevk edildiğini duyduğumuzda ilk önce tahliye edildi sandık çok sevindik. Ama sonra ne olduğunu avukattan öğrendik. Cezaevi yönetimi bizi arayıp kızının sevkinin çıktığını söyledi. Ama Rozerin bu talep ettiği için ödemeyi bizim yapmamız gerekiyormuş. Bizde ödemeyi yaptık hemen. 2 bin TL para istediler sevk için. Şimdi bugün bizi araması gerekiyordu. Sevkinin olup olmadığını henüz bilmiyoruz” dedi.

Ne olmuştu?

19 yaşındaki Rozerin Kalkan Mardin’de 11 Ağustos tarihinde gözaltına alınmış, 9 gün boyunca İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulmuştu. Rozerin ailesi aracılığı ile yaptığı açıklamada cinsel işkenceye maruz kaldığını ve tehditle yanlış ifade vermeye zorlandığını anlatmıştı. Tutuklanarak götürüldüğü Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde “Avukat görüşü var” denilerek alınan Rozerin isteği dışında kimseye haber verilmeden Niğde E Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilmişti.

İlgili:  Gözaltında cinsel işkenceye maruz kalan Rozerin Kalkan şimdi de tecritte tutuluyor

Günlerce haber alınamayan Rozerin’in Niğde’de tek kişilik hücrede tutulduğu öğrenilmişti. Tek olmasından dolayı ses tonunun kısıldığı ve sağ kolundan ameliyat olması gereken Rozerin, başka bir cezaevine sevki için defalarca başvuru yapmıştı. Ailesi Rozerin’in talebine ilişkin AİHM’e başvuru yapmıştı.

 

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel