Bizimle İletişime Geç

Aktüel

18 gündür gözaltında tutulan 6 gazeteci için Avrupa Konseyi’ne başvuru yapıldı

18 gündür İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulan 6 gazeteci için Avrupa Gazeteciler Federasyonu, Avrupa Konseyi Gazeteciliğin ve Gazetecilerin Güvenliğinin Korunmasını Teşvik Eden Platform’a başvuru yaptı

Avrupa Gazeteciler Federasyonu, 18 gündür gözaltında tutulan ve aralarında gazetemizin Yazı İşleri Müdürü ve İmtiyaz Sahibi Eray Sargın’ın da olduğu 6 gazeteci ile ilgili Avrupa Konseyi Gazeteciliğin ve Gazetecilerin Güvenliğinin Korunmasını Teşvik Eden Platform’a şikayet başvurusunda bulundu.

Avrupa Gazeteciler Federasyonu’nun şikayet başvurusu şöyle:

“6 gazeteci açıklama yapılmaksızın gözaltında tutuluyor. Gazeteci ve medya çalışanları Tunca Öğreten (serbest çalışan), Mahir Kanaat (BirGün), Ömer Çelik (DIHA Haber Müdürü), Metin Yoksu (DIHA muhabiri), Eray Saygın (Yolculuk Gazetesi) ve Derya Okatan (ETHA) 25 Aralık 2016’da Türk yetkilileri tarafından saat 04:30’da İstanbul, Ankara ve Diyarbakır’daki evlerinden gözaltına alındı. Derya Okatan (ETHA Sorumlu Müdürü) 25 Aralık’tan bu yana OHAL kararlarına karşı açlık grevinde bulunuyor ve Ömer Çelik gözaltına alındığı sırada darp edildi.

OHAL gerekçesiyle Türk yetkililer gözaltı süresini 4 günden 30 güne çıkarırken, gazetecilerin avukatlarını görmesi 5 gün engellendi.

Gözaltı işlemi için hiçbir resmi sebep açıklanmazken, gazeteciler gözaltında kötü muameleye uğradıklarını belirtti.”

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Aktüel