Bizimle İletişime Geç

Kent-Ekoloji

3 yıl önce dava açıldı, ‘Yeşil Yol’un yarısı bitti, keşif heyeti yeni geldi

AKP’nin en büyük talan projelerinden biri olan “Yeşil Yol” projesinin durdurulması için 3 yıl önce açılan davada keşif heyeti yeni geldi. Projenin yarısı tamamlandı

AKP’nin Karadeniz Bölgesi’ndeki en büyük projelerinden biri olan 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Projesi’nin durdurulması için 3 yıl önce açıldı. Bilirkişi, yolun yarısının yapımı tamamlandıktan sonra keşfe geldi. Davanın avukatı “yargının yavaş, dozerin hızla ilerlediği bir süreç yaşıyoruz” dedi.

‘Yol bitince mahkeme iptal kararı verse ne olur?’

Yurt Gazetesi’nin haberine göre, Yeşil Yol’un yarısı tamamlanıp yayla zarar gördükten sonra, 3 yıl önce açılan dava için geldi. Karadeniz halkının ve yaşam savunucularının doğal yapıyı bozacak olan Yeşil Yol Projesi’ne karşı açtığı dava ile ilgili yolun yarısı tamamlandıktan sonra geldi. Davanın avukatı Yakup Şekip Okumuşoğlu, “yargının yavaş, dozerin hızla ilerlediği” bir süreçten geçildiğini anlatırken, “Yol bitirilip yayla zarar gördükten sonra mahkeme iptal kararı verse ne olur vermezse ne olur?” diye sordu.

Ne olmuştu?

Çamlıhemşin İlçesi’ndeki Yukarı Kavron ve Samistal Yaylaları arasında Yeşil Yol Projesi kapsamında yapımı süren 8 kilometrelik bağlantı yolu ile Ausor ve Huser yaylaları arasındaki yol güzergahında 16 dönüm alanda ağaç kesimi için verilen izinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle 2014 yılında İdare Mahkemesi’ne 3 ayrı dava açıldı.
Mahkeme, başvuru üzerine “Orman kesim izninin yürütmesini ” kararı verdi.

İlgili:  Çayan Birben davasında karar açıklandı

Ancak, değişen mahkeme heyeti yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı, yapılan itirazı da reddetti. Üst mahkemeye yapılan itiraz sonucu bilirkişi keşfi yapılmadan verildiği gerekçesiyle dosya iade edildi. Dosyayı yeniden ele alan Rize İdare Mahkemesi bölgede bilirkişi keşfi yapılmasını kararlaştırmıştı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kent-Ekoloji