Bizimle İletişime Geç

Aktüel

7 bin 756 taşınmaz tapu kaydı var: Abdülhamid’in mirası için bilirkişi

2. Abdülhamid’in mirasçısı olduklarını iddia eden kişiler tarafından açılan davada, bilirkişi raporu istendi

2. ’in mirasçıları olduklarını iddia eden kişiler tarafından açılan davada mahkeme, şuana kadar tespitli yaklaşık 100 hissedarın paylarına ne kadar hisse düşeceğinin vasıtasıyla hesaplanmasını istedi. Osmanlı padişahı 2. Abdülhamid’in mirasının varisleri olduklarını iddia eden 32 kişi 7 yıl önce İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi’ne olduklarını ve paylarına ne kadar hisse düştüğünün tespiti için açmıştı.

Bilirkişi atanacak

Sabah gazetesinin haberine göre; İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi’nde önceki gün görülen duruşmaya 2. Abdülhamid’in torunlarının avukatları katıldı. Mahkeme, taraf avukatlarının talepleri doğrultusunda tespit edilen yaklaşık 100 mirasçının, paylarının ne kadar olduğunun belirlenmesini istedi.

Abdülhamid’in mirasını devletten isteyebilecekler

Buna göre bilirkişiler mirasçıların, 2. Abdülhamid’e olan akrabalık derecesine göre tüm mal varlığından ne kadar oranda pay alabileceğini araştıracak. Bilirkişinin tespitinin ardından mahkeme, hissedarlara ne kadar oranda pay sahibi olduğu hakkında karar verecek. Mahkemenin kararıyla birlikte mirasçılar, devlete başvurarak Abdülhamid’in mirasını isteyebilecekler.

‘Abdülhamid’in 7 bin 756 taşınmaz tapu kaydı bulunuyor’

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arşivinde saklanan belgelere göre Abdülhamid’in yurt içi ve yurt dışında 7 bin 756 taşınmaz tapu kaydı bulunuyor. Abdülhamid’in sadece Türkiye’de ise 2 bin 369 tapu kaydı bulunuyor. Abdülhamid’in Türkiye’deki tapulu arazisi bir milyon 256 bin 947 dekar olduğu belirtiliyor. Bu tapulu arazinin 391 bin 573 dekarı devlete, 8 bin 627 dekarı da şahıslar adına geçtiği Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü arşiv kayıtlarında yer alıyor.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel