Bizimle İletişime Geç

Aktüel

8 aydır tutuklu DİHA muhabiri OHAL gerekçesiyle avukatıyla görüştürülmedi

Tutuklu bulunan DİHA muhabiri İdris Sayılgan OHAL gerekçe gösterilerek avukatıyla görüştürülmedi

17 Ekim 2016’da Muş’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınarak tutuklanan gerekçe gösterilerek avukatı ile görüştürüldü. Trabzon E Tipi Kapalı Cezaevi’nde ziyarete giden Avukat Barış Oflas’ın müvekkili ile görüştürülmesine izin verilmedi.

DİHABER’in aktardığına göre, Sayılgan’ın avukatı ile görüştürülmeme gerekçesi olarak ise Avukat Oflas’a Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı Bakanlık Muhabere Bürosu tarafından gönderilen bir belge gerekçe gösterildi. Oflas, belgenin içeriğinde ise, “Resmi Gazete’de yayınlanan /667 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname ile yapılan düzenlemelere değinilmiştir” ifadelerinin yer aldığını söyledi.

Belgenin içeriğinde Gülen Cemaati ve örgüt mensubu kişilerle 3 aylık görüş yasağı getirildiğinin yazıldığını söyleyen Oflas, “Biz Trabzon Cezaevi’ne gittik; ama jandarmalar ‘görüş yasağı var içeri alamayız’ dediler. Belgede KHK uyarınca sadece hafta içi mesai saatleri içerisinde yapılır yazılıyordu” dedi.

Duruma itiraz ettiğini ve müvekkili ile görüşünün engellenemeyeceğini söyleyen Oflas, askerlere savcılık kararıyla böyle bir kısıtlama getirilemeyeceğini aktardığını belirtti. Oflas, “Mahkeme kararı ile ancak böyle kısıtlama yapılır. Hiçbir evrakta İdris Sayılgan şu saatlerde avukatı ile görüştürülemez diye bir mahkeme kararı yok. Onlara, İnfaz Hakimliği ya da Sulh Ceza Mahkemesi kararı varsa görüşme yapmamayı kabul edeceğim; ancak savcılığın böyle bir karar alma yetkisi olmadığını söyledim” ifadelerini kullandı.

İlgili:  Harp Akademileri'nden gözaltına alınan 40 asker tutuklandı

Oflas, müvekkili Sayılgan ile görüşmeden döndüğünü söyledi.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel