Bizimle İletişime Geç

Politika

ABD Büyükelçiliği’nden Enerji Bakanı Albayrak’ın ‘ABD merkezli siber saldırı’ sözlerine yalanlama

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın İstanbul’da yaşanan elektrik kesintileriyle ilgili “ABD merkezli bir siber saldırı” açıklaması üzerine ABD Büyükelçiliği’nden yanıt geldi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın İstanbul’da yaşanan uzun süreli elektrik kesintilerine ilişkin “ABD merkezli bir siber saldırı düzenlendiği” yönündeki sözleirne ABD Büyükelçiliği’nden yalanlama geldi.

“ABD’nin Türk elektrik veya enerji sistemine saldırıda bulunduğu iddiaları doğru değildir” diyen Büyükelçilik konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“İddialar doğru değildir. ABD ve Türkiye arasında siber suçlarla mücadelede güçlü bir işbirliği vardır ve ABD, özellikle ana küresel altyapı sistemlerini hedef alan siber saldırılara karşı Türkiye ile ortak soruşturma ve mücadeleyi devam ettirmeye hazırdır.”

Albayrak, geçtiğimiz hafta yaşanan elektrik kesintileriyle ilgili “Amerika merkezli bir siber atak gerçekleşti. Biz bunları püskürterek süreci yürütüyoruz. Bir çok açıdan tedbirli olmalıyız. Türkiye’nin ciddi bir enerji ve elektrik üretim riski yok. 2017’de yatırımlarımıza daha da hız vereceğiz.Bakanlık olarak yeni karar aldık. Bu dönemde bakım için planlı kesinti olmayacak” demişti.

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Politika