Bizimle İletişime Geç

Dünya

ABD Dışişleri: Türk korumaların saldırıları endişe verici

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Basın Sözcüsü Heather Nauert imzasıyla yayımlanan açıklamayla Türk Dışişleri Konutu önünde dün gerçekleşen saldırıdan ‘endişe’ duyduğunu bildirdi. 

Bakanlık sitesinde yer alan yazılı açıklamada, Türkiyeli yöneticilere olaydan duyulan endişenin iletildiği belirtildi.

Bakanlık açıklamasında, protesto hakkının her yerde savunulması gerektiği ve saldırıların kabul edilemez olduğu vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

“Salı akşamı protestocular ve Türk güvenlik personelinin katıldığı, şiddet olaylarından kaynaklı endişe duyuyoruz. Şiddet, özgürce konuşmaya asla uygun bir tepki değildir. Her yerde insanların ifade özgürlüğüne ve barışçı protesto hakkına destek veriyoruz. Bu konudaki kaygımızı Türk hükümetine olabildiğince güçlü bir şekilde ilettik.”

Ne olmuştu?

Türkiye’nin Washington Büyükelçilik konutu önünde Erdoğan’ın korumalarıyla, protestocular arasında yaşanan gerilim kavgaya dönüştü.

Olay, Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesi sonrası gittiği Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın resmi konutu önünde gerçekleşti.

Olayların büyümesi üzerine bir ara Büyükelçi Serdar Kılıç konuttan çıktı ve polisle görüştü.

Ellerinde “Demirtaş’a özgürlük” pankartları taşıyan ondan fazla kişi konutun karşı tarafından Erdoğan aleyhine sloganlar attı.

İlgili:  Trump'a KDHC liderinin öldürülmesi ve Güney Kore'ye nükleer silah konuşlandırma önerilmiş

Bu sırada konutun önünde elinde Türk bayraklarıyla faşist bir grup toplandı ve karşılıklı sözlü sataşmalar yaşandı.

Cumhurbaşkanının konuta gelmesinden sonra Erdoğan’ın korumaları da protesto eylemi gerçekleştirenlere saldırdı.

Olayda her iki taraftan yaralananlar oldu.

Gerilimin büyümesi üzerine konutun önüne ABD’li takviye polis güçleri geldi. Bölgeye ek ABD polisinin gelmesinden sonra olaylar yatıştı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Dünya