Bizimle İletişime Geç

Dünya

ABD öncülüğündeki koalisyondan açıklama: Ortaklarımızı savunmak için Suriye jetini düşürdük

ABD öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri’nden Tabka’nın güneyinde Suriye ordusuna ait savaş uçağının düşürülmesine ilişkin açıklama geldi. Açıklamada, “Ortaklarımızı savunmak için Suriye jetini düşürdük” denildi

öncülüğündeki Demokratik Güçleri, ’nın güneyinde ordusuna ait savaş uçağını düşürmesine ilişkin açıklama yaptı. ABD öncülüğündeki ortaklarını savunmak için ordusuna ait jeti düşürdüğünü açıkladı. Açıklamada “Koalisyon, rejimi, veya müttefikleri ile savaş halinde değildir ama herhangi bir tehdit halinde Koalisyon ve ortaklarını savunmakta tereddüt etmeyecektir” denildi.

Koalisyon tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Ortaklarımızı savunmak için Suriye jetini düşürdük

Suriye rejim güçleri saat 16.30 civarında Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) elinde bulundurduğu Tabka’nın güneyine saldırı düzenledi. Saldırıda QSD bağlı savaşçılar yaralandı. Koalisyon güçlerine ait jetler ilk saldırı sonrası QSD bölgelerinde havalanarak saldırıyı durdurdu.

Rejim güçlerinin saldırıya devam etmesi sonrası Koalisyon Rus mevkidaşları ile irtibata geçerek belirlenen çatışmasızlık bölgelerindeki saldırı ve provokasyonların durdurulmasını talep etti.

Suriye rejimine ait SU-22 tipi bir jetin saat 18.43’te Tabka’nın güneyinde bulunan Jadin’e saldırması üzerine angajman kuralları ve koalisyon ortaklarının savunması gereğince Suriye jeti ABD F/A -18E Super Hornet tarafından düşürüldü.

Koalisyonun görevi IŞİD’i Irak ve Suriye’de yenilgiye uğratmaktır. Koalisyon, Suriye rejimi, Rusya veya müttefikleri ile savaş halinde değildir ama herhangi bir tehdit halinde Koalisyon ve ortaklarını savunmakta tereddüt etmeyecektir.”

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya