Bizimle İletişime Geç

Dünya

ABD’de seyahat kısıtlaması ile ilgili yeni bir başkanlık kararnamesi yolda

ABD Başkanı Donald Trump’ın seyahat yasağı geçen ay federal temyiz mahkemesince askıya alındı. Ancak, seyahatle ilgili yeni bir başkanlık kararnamesi hazırlandığı bildiriliyor

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald ’ın geçtiğimiz aylarda çıkardığı kararname ile, seyahat yasağı Müslüman nüfuslu yedi ülkeden yolcuların ve mültecilerin, ’ye girmesini engelliyordu. Havaalanlarındaki polisler kararın çıktığı sırada yolda olanların bazılarını gözaltına aldı, bazılarını sınır dışı etti.

ABD Temyiz mahkemesi Trump’ın bu kararnamesinin ABD yasalarına uygun olmadığı hükmü vererek, ilgili kararnamelerin yürütmesini durdurdu. Bir süredir ABD havaalanlarında ciddi sıkıntılar oluşmasa da ABD’de aynı konuda yeni bir kararname çıkması bekleniyor.

VOA’nın aktarımına göre, göçmenlerle dayanışma için kurulan Dulles Adalet Koalisyonu, gelecek hafta beklenen kararnameye hazırlıklı olmak adına avukatları ve gönüllüleri hazırlamayı sürdürüyor. Gözaltına alınan yolcuların ailelerine sorulacak sorular, farklı vizelere sahip olanların hakları neler, öğretiyorlar.

İlgili:  Clinton’ın sağlık durumuyla ilgili son açıklama

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya