Bizimle İletişime Geç

Emek

ABD’den 15 Temmuz açıklaması: Sarsılmaz desteğimizin altını çiziyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılına ilişkin mesajında, “ABD olarak Türkiye’nin demokrasisine ve demokratik kurumlarına olan sarsılmaz desteğimizin bir kez daha altını çiziyoruz” ifadesini kullandı

Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl gerçekleşen darbe girişimine ilişkin bir yapıldı. Açıklamada Türkiye’ye olan destek yinelenirken, 15  Temmuz’da sokaklara çıkanların ‘Cesaretlerini takdir ediyoruz’ ifadesi yer aldı.

Bakanlık Sözcüsü Nauert, Türkiye’deki darbe girişiminin birinci yılı dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

Nauert’in açıklaması şu şekilde:

“Bir yıl önce Türkiye’nin tüm kesim ve siyasi görüşlerine mensup, cesur ve adanmış vatandaşları bir darbe girişimine karşı demokrasilerini savundu. ABD olarak Türkiye’nin demokrasisine ve demokratik kurumlarına olan sarsılmaz desteğimizin bir kez daha altını çiziyoruz. Darbe girişiminde hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve sevdiklerine başsağlığı, yaralananlara şifalar diliyoruz.”

‘Cesaretlerini takdir ediyoruz’

“Bugün ABD, demokratik toplumlarının hak ve özgürlüklerini muhafaza etmek için sokaklara çıkanların cesaretini takdir etmektedir” vurgusunu yapan Nauert, demokrasinin savunulmasının tahammül, tolerans, farklı fikirler ve temel özgürlüklerin korunmasını gerektirdiğini belirtti.

Sözcü Nauert ayrıca, ‘temel özgürlükler üzerindeki kontrolün demokratik toplumun esaslarına zarar vereceği’ ve ‘zor zamanlarda daha fazla sese ihtiyaç olduğu’ değerlendirmelerinde bulundu.

İlgili:  Dersim'de eğitim emekçileri 12 gündür sokakta

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Emek