Bizimle İletişime Geç

Dünya

ABD’den Erdoğan’ın korumalara soruşturma: Diplomatik dokunulmazlıklar düşüyor

Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği rezidansı önünde çıkan olaylar, Amerikalı kurumlarca mercek altına alındı. Washington Polisi, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Gizli Servis ile birlikte sorumluları tespit etmeye çalıştıklarını bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Türk güvenlik personelinin karıştığı şiddet eylemlerinden Amerikan tarafının duyduğu rahatsızlığı Türk hükumetine iletti

Erdoğan’ın ’da Başkan ’i ziyaret etmesinden birkaç saat sonra Washington DC’deki Türk Büyükelçiliği’nin önünde toplanan protestocularla Erdoğan yanlıları arasında çıkan arbedede ikisi ağır dokuz kişi yaralandı, iki kişi gözaltına alındı.

Washington D.C. sözcüsü Dustin Stenbeck iki grubun kavgası sırasında gözaltına alınanlardan birinin memuruna saldırmakla suçlandığını söyledi.

ABD yetkililerinin Türkiye Büyükelçiliği’nin önündeki protestoculara saldıranların Erdoğan’ın korumaları olduğunu doğruladığı kavgada protestocuların Türkiye’nin ve Irak politikalarını protesto etmek amacıyla toplandığı belirtildi. CNN’e konuşan protestoculardan biri, Flint Arthur, Erdoğan yanlısı grubu polisin barikatını ihlal etmekle suçladı.

Senatörlerden

Arizona senatörü John McCain twitter hesabından ”Burası Amerika. Burada işleri böyle yapmıyoruz. Bu tip haydutça davranışların özürü olamaz” diyerek tepki gösterdi.

Bir diğer Cumhuriyetçi Parti senatörü Ben Sasse de Twitter hesabında Erdoğan’a mesaj gönderdi. Sasse mesajında ”Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ülkenin konuşma özgürlüğü, din özgürlüğü, özgürlüğü ve protesto özgürlüğü üzerine kurulduğunu hatırlasa iyi olur” dedi.

Görev alanı dışında dokunulmazlık yok

ABD yasalarına göre ülkeyi ziyaret eden liderlerin korumalarının diplomatik dokunulmazlığı var. Ancak kendi görev alanlarını aşan eylemlerde bulunduklarının tespit edilmesi durumunda ABD Bakanlığı korumaların dokunulmazlığını düşürebiliyor. Dokunulmazlık düşerse sözkonusu kişiler tekrar koruma görevini yapmak üzere ABD’ye gelemiyor, özel seyahat için gelmeleri durumunda ise haklarında dava açılabiliyor.

İlgili:  İstanbul Reina'da yılbaşı katliamı: 39 kişi hayatını kaybetti, 4'ü ağır 65 yaralı var

Polis şefinden açıklamalar

D.C polisi yazılı bir yayınlayarak, iki tutuklama yaptığını doğruladı ve olaya karışan diğer kişiler hakkında da soruşturma başlatmak amacıyla Dış işleri Bakanlığı ve Gizli Polis Teşkilatı ile ortak çalışma yaptıklarını bildirdi.

DC Polis Şefliği, olayları ”barışçıl gösterilere şiddetle müdahale” olarak tanımladı ve bunun başkentin ve Amerikalıların değerlerine ihlal etmek olduğunu vurguladı.

Washington Emniyet Amiri ayrıca yerel saatle 1pm’de bir basın toplantısı yaparak, olayla ilgili soruları cevapladı. Polisin 2 kişiyi tutukladığını ama ABD Dışişleri Bakanlığının araya girmesi ile bu kişilerin serbest bırakıldığı açıklandı.

DC Polis şefi ayrıca dünkü kavgaya karışmanın zor olduğunu çünkü birçok kişinin ‘silahlı’ olduğunu söyledi. Silahlı kişilerin korumalar olduğu sanılıyor.

Polis şefi, olayla ilgili birçok video bulunduğunu ve bu videolarla ilgili çalışmalar yapıldığını söyledi. Bu saldırganların Erdoğan’ın koruması olduğu ortaya çıkarsa bunlar hakkında tutuklama kararı çıkabileceğini belirtti.

Polis şefi, eğer bu saldırıyı yapanlar Türk korumalar, çalışanlar çıkarsa onları da tutuklayacak mısınız sorusuna karşılık bunun ”ellerindeki herşeyi yapmaktan geri durmayacaklarını” belirtti.

İlgili:  Devrimci Gençlik'ten Newroz açıklaması: Dehak'lara karşı taş biriktirelim, kazanacağız!

Türk korumaları tutuklayın kampanyası

Öte yandan dün en çok twitlenen resimlerden biri olduğu anlaşılan Ceren Borazan isimli bir kişi twitter’de bir Türk korumasının boğazını sıktığı resim ile ”Türk korumaları tutuklayın” kampanyası başlattı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya