Bizimle İletişime Geç

Dünya

ABD’li sosyalistler, KDHC gerilimi için ne düşünüyor?

Emperyalizmin tamamen azman karakteri son günlerde yine tümüyle sergilenmekte…

Baş emperyalist ABD’nin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ni işgal ve nükleer savaşla tehdit ettiği günlerden geçerken, ABD’li Sosyalizm ve Kurtuluş İçin Parti’nin yayın organı Liberation News’de ABD-KDHC gerilimini konu alan analizi, ABD’li devrimcilerin meseleye bakış açısını yansıtabilmek adına okurlarımıza sunuyoruz.

“Emperyalizmin tamamen azman karakteri son günlerde yine tümüyle sergilenmekte.

Hiroshima ve Nagasaki’de yüz binlerce insanı öldüren atom bombalarının ABD tarafından kullanılışının 72. yıldönümünde ABD başkanı Donald Trump, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ni “dünyada benzeri görülmemiş bir ateş ve gazap” ile tehdit etti.

ABD yönetici düzeni tarafından; Japonya’ya atılanlardan çok daha güçlü bombaların kullanıldığı yeni bir nükleer savaş ile KDHC’nin yok edilmesi hedefleniyor ve bu açıkça teşvik ediliyor.

Senatör Lindsey Graham, 2 Ağustos tarihli bir söyleşide KDHC lideri Kim Jong Un’u kastederek“Eğer onu durdurmak için bir savaş olacaksa orada olacak. Eğer binlerce kişi ölecekse orada ölecek, burada değil. Donald Trump bunu benim yüzüme söyledi. Belki provokatif gelebilir ama değil çünkü ABD başkanıysanız bağlılığınız ABD halkınadır” diye konuştu.

Başka bir deyişle binlerce Koreli, Japon ve ABD’li askerin ölmesi, ABD’yi etkilemediği sürece Graham ve Trump için mesele değil.

Savaşa doğru yönlendirmenin seviyesi, BMGK’nın ABD tarafından kesilen acımasız yaptırımları gkabul etmesiyle yükseldi. ABD’nin, Rusya tarafından bir rejim değişikliğini hedeflemeyen yaptırımlar öne sürdüğü değişlik teklifini reddetmesinin ardından Rusya, aynı Çin gibi, ABD baskısına boyun eğerek BM’nin yaptırımlarını kabul etti.

İlgili:  ABD'li komutandan Fırat Kalkanı açıklaması

Bir emperyalist saldırganlık ve direniş tarihçesi

ABD’nin Kuzey Kore’yi yerle bir edip 4 ila 5 milyon insanı öldürmesinden beri, ABD yönetici sınıfının bir kanadı KDHC’de bir rejim değişikliği için aranıyor. Savaş aslında hiç bitmemişti. Muharebelere, Eisenhower yönetiminin, imzalamaması KDHC’ye halinde bütün nüfusunu yok edeceğini söylediği ateşkes anlaşmasının 1953’te imzalanmasıyla birlikte sadece ara verilmişti.

Çinli gönüllülerin ve Kuzey Kore’nin ordusuyla gerillalarının toplam askeri gücü, ABD’nin ve müttefiklerinin 38. Paralelin güneyine kadar geriletilmesini sağlamıştı. Kore Savaşı bir yandan da 20 yıl sonra Vietnam’da tekrarlanmak üzere ABD emperyalizmine ilk yenilgisini yaşattı. KDHC’nin, ABD’nin emperyalist katliamının karşısında Kore’nin kimliğini koruma mücadelesindeki militanlığı ve sebatkarlığı, KDHC’nin siyasi ve psikolojik karakteristik özellikleri için hala geçerli bir yönelim.

2001 yılında ABD Dışişleri Bakanlığı’nın kıdemli mensuplarından John Bolton’a KDHC hakkındaki politikaları sorulduğunda verdiği cevap “Kuzey Kore’ye hayır” olmuştu.

Bolton’u sesini yankılatırcasına, senatör Graham, geçenlerdeki söyleşisinde “ Kuzey Kore’nin programını ve kendisini yok etmek için askeri bir seçeneğimiz var” dedi.

Yıllık olarak düzenlenip yüz binlerce Güney Koreli ve on binlerce ABD’li askerin katıldığı devasa askeri tatbikatların, 2017 içerisinde yapılanı esnasında komuta kademesindeki generaller, açıkça, Kuzey Kore’yi ‘işgal etmeyi’ ve liderliğinin ‘başını kesmeyi’ prova ettiklerini söyleyebiliyorlardı.

Ancak muhafazakar olduğu kadar liberal olan ana akım medya, sanki daima bir savaş tehdidi dönemindeymişiz gibi davranıp Pentagon propagandasına vericilik yapmakta. Belirli kilit terimler bitmez tükenmez şekilde tekrarlanıyor- “diktatör,” “Kuzey Koreliler tehdittir,” “katil” ve “haydut devlet”- gibi terimler; her ne kadar diktatoryal müttefikleri olsa ya da ABD’nin kendisi sayısız ölümden sorumlu olsa da onlar için asla sarfedilmilyor.

İlgili:  Meslek liselilerin 'ucuz iş gücü' olma protokolü imzalandı

Emperyalist düzen içerisindeki muhakeme – ‘Soğuk Savaş’ın yankıları

Bugüne değin KDHC üzerinde bir ABD askeri taarruzunu kısıtlayan şey, KDHC’nin kendisine saldırıldığı takdirde Güney Kore ve Japonya’ya misilleme yapabilme kapasitesiydi. Bu ülkelerinin ikisi de pek çok ABD üssüne ev sahipliği yapıyor. Gerçek sömürgecilik tarzıyla, Güney Kore’nin ordusu bir savaş durumunda bile hala ABD komutası altında olacaktır.

2002 yılında halka sesleniş konuşmasında George W. Bush, komik bir şekilde İran, Irak ve Kuzey Kore’yi “şeytan ekseni” olarak yaftalamış ve ertesi yıl Irak’ı işgal edip ülkeyi yerle bir etmişti. Kuzey Kore, işte bunun üzerine kendi nükleer programının vitesini yükseltti. Nükleer programını yürürlükten kaldıran Libya’nın ABD/NATO tarafından yıkımı, KDHC liderliğinin nükleer programına dair kararlılığını daha da artırdı.

Kuzey Kore’nin nükleer programı basitçe caydırıcılık anlamına gelmektedir. KDHC liderleri şüpheye yer kalmaksızın biliyor ki eğer ilk füzeyi onların ateşlerse, ABD’nin çok daha üstün nükleer silahları tarafından bütünüyle imha edilecekler.

KDHC’nin nükleer silah ve füze programlarındaki ilerleme, emperyalist egemen sınıf içerisinde derin ve yoğunlaşmış bir çekişmeye neden oldu.

İlgili:  Pentagon: Adnani'yi biz öldürdük

Dışişleri bakanı Rex Tillerson, senatör John McCain ve kimi önde gelen generallerden oluşan taraf, bir askeri saldırının çok pahalıya patlayabileceğini ve istikrarsızlığa sebep olacağına inanıyor.

Öteki taraftakiler, Graham’in belirttiği üzere, Kuzey Kore ile savaşı “kaçınılmaz ve müdahaleyi KDHC’nin askeri anlamda daha da kuvvetli olduğu bir gelecekte yapmaktansa şimdi yapmak” anlayışıyla ele alıyor.

İkinci anlayış, hem sivil hem de askeri kuruluşların 1940’ların sonlarına doğru yaptığı gibi, SSCB ve Çin Halk Cumhuriyeti’ne karşı öncelikli vuruşların yapılması yönündeki “Soğuk Savaş” düşüncesinin yankılarını taşıyor. Pek çok vesileyle dünya nükleer bir felaketin eşiğine geldi ve ABD hükümeti asla nükleer silahlarını ilk kullanma ilkesinden vazgeçmeye yanaşmadı.

KDHC mevcut krizden çıkabilmek için bir yol önerip, ABD ile Güney Kore’nin askeri hazırlıklarını durdurması ve Kore savaşının bitişine dair bir barış anlaşmasının imzalanması halinde nükleer silah ve uzun menzilli füze testlerini durduracağını belirtti.

Trump, aynı kendisinden önceki Obama gibi düz mantıkla reddetti.

Sosyalizm ve Kurtuluş için Parti, özellikle yoğun olarak KDHC halkı ve devletin uygulandığı üzere, emperyalizmin hedefinde olan tüm ülkeler ve hükümetlerin emperyalizmin emrinde şeytanlaştırılmasına karşıdır. Azimle yeni bir Kore halkına karşı emperyalist bir saldırganlığa direnen Kore ve Asya halklarının yanındayız.”

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya