Bizimle İletişime Geç

Dünya

ABD’nin ‘Suriye saldırdı, ortaklarımızı savunduk’ açıklaması çöktü

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ABD’nin Suriye ordusunun saldırısı üzerine savaş uçağının vurulduğu yönündeki açıklamasını yalanladı

uçakları, Tabka’nın güneyinde ordusuna ait savaş uçağını vurdu. ABD’nin ordusuna ait savaş uçağını vurmasının ardından orduya bağlı savaş uçağının güçlerinin hava sahasına yakın şekilde uçtuğu için vurulduğu ileri sürüldü.

ABD tarafından bugün yapılan açıklama “Suriye rejimine ait SU-22 tipi bir jetin saat 18.43’te Tabka’nın güneyinde bulunan Jadin’e saldırması üzerine angajman kuralları ve koalisyon ortaklarının savunması gereğince Suriye jeti ABD F/A -18E Super Hornet tarafından düşürüldü.” denilmişti.

“Muhaliflere” yakınlığıyla bilinen İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Örgütü, yaptığı açıklamada Suriye ordusuna ait uçağın koalisyon güçlerinin hava sahasına yakın şekilde uçmadığını ve ABD öncülüğündeki güçlerin uçağı bu sebeple vurmadığını ifade etti.

, saldırının ardından yaptığı açıklamada “Bugün öğle saatlerinde uçağımız, IŞİD’le mücadeleye yönelik görevini yerine getirirken düşürüldü. Bu olay koalisyon güçlerinin eylemlerini IŞİD ile koordine ettiklerinin bir teyidi” ifadelerini kullanmıştı.

İlgili:  Eski Irak Başbakanı: Havalimanı saldırısı teröristlere kapıları açmanın doğal sonucu

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya