Bizimle İletişime Geç

Aktüel

ABD’nin Suriye saldırısına dünyadan tepkiler

ABD’nin Suriye hava üssünü vurmasının ardından hangi devlet, ne açıklama yaptı

ABD Savunma Bakanlığı, Suriye’ye ait Şaryat hava üssünü Akdeniz’de bulunan iki ABD gemisinden yollandan 50 Tomahawk füzesiyle vurdu. ABD’nin, Palmira operasyonunda da önemli rol oynayan Suriye hava üssüne yönelik saldırısının ardından devletlerden “tam destek” ya da “kınama” açıklamaları geliyor.

İsrail

İsrail’den ABD’ye tam destek açıklaması gelirken Netanyahu yazılı açıklamada bulundu. Açıklama şöyle:

“Başkan Trump kimyasal silahların kullanılması ve yayılmasını tolere etmeyeceği yönünde hem söz hem eylem olarak güçlü ve net bir mesaj gönderdi. İsrail, Başkan Trump’ın bu kararına tam destek vermekte ve Esed rejiminin korkunç eylemlerine karşı verilen bu kararlılık mesajının sadece Şam’da değil, aynı zamanda Tahran’da, Pyongyang’da ve diğer yerlerde de yankılanmasını ümit etmektedir.”

Suudi Arabistan

Saldırıya, Suudi Arabistan’dan “tam destek” açıklaması geldi. Suudi Arabistan’ın dışişleri bakanlığına yakın bir kaynak, Trump’ın kararını “cesur” olarak nitelendirirken, Suudi Arabistan’ın ABD’nin Suriye’ye askeri operasyonlarına “tam destek” verdiğini söyledi.

İran

İran, ABD’nin Suriye saldırısını kınadı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü İran’ın saldırıyı şiddetle kınadığını, tek başına yürütülen askeri operasyonların Suriye’de terörizmi güçlendirdiğini söyledi.

İlgili:  Ethem Sancak'ın, Es Medya'yı kime sattığı belli oldu: Erdoğan'ın hapisteki fedaisi, Çatlı'yla bağı var

İngiltere

İngiltere tarafından yapılan yazılı açıklamada, “ABD’nin operasyonuna tam destek veriyor” dendi. İngiltere hükümeti saldırı için “barbarca yapılan kimyasal silah saldırısına karşı uygun bir cevap” olarak niteledi.

Japonya

Japonya, ABD’nin Suriye’deki saldırısını desteklediklerini duyurdu.Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying “ABD’nin stratejisini anladıklarını ve desteklediklerini” söyleyen Abe saldırının “durumun daha da kötüleşmesini engelleme” amaçlı olduğunu savundu.

Çin

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Suriye’de durumun daha da kötüye gitmesinden kaçınılmalı” denildi.Çin’in bu açıklaması, ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşmesinin üzerine gerçekleştirildi.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel