Bizimle İletişime Geç

Emek

Adana, İstanbul ve Konya’dan sonra Antep’teki sayacılar da iş bıraktı

Antep’te GATEM Ayakkabıcılar Sitesi, Başpınar OSB ve Nizip Caddesi’nde faaliyet gösteren sayacılar iş bıraktı

, İstanbul ve Konya’dan sonra ’teki sayacılar da iş bıraktı.

Evrensel’den Mehmet Türkmen’in haberine göre, Antep’te GATEM Ayakkabıcılar Sitesi, Başpınar OSB ve Nizip Caddesi’nde faaliyet gösteren sayacılar, ayakkabı firmalarından zam talebiyle iş bıraktı. nedeniyle, kundura kesiciler ve montacıların da çalışmadığına dikkat çeken sayacılar, bu nedenle iş bırakmanın binlerce kişiyi kapsadığını ifade etti. 5-6 yıldır zam alamadıklarını söyleyen sayacılar, “Artık bıçak kemiğe dayandı, zam almadan işbaşı yapmayacağız” diyor.

Yüzde 45 zam istiyorlar

GATEM Ayakkabıcılar Sitesinde çalışan sayacılardan Serhat Yaşar, sitede bulunan 400 atölyenin tamamına yakının iş bıraktığını, atölyelerde çalışan işçilerle birlikte sitede binden fazla çalışanın grevde olduğunu söyledi. Yaşar, sayacılar çalışmayınca, kundura kesiciler, montacılar gibi sektördeki diğer kesimlerin de iş yapamadığını, dolayısıyla iş bırakmanın binlerce kişiyi kapsadığını ifade etti.

Yıllardır çok düşük ücretlerle ve çok kötü koşullarda çalıştıklarını dile getiren Serhat Yaşar, diğer illerden gelen haberleri sonucunda Antep’teki sayacıların da hareketlendiğini ve sayacıların tepkileri ve talepleri sonucunda Sayacılar Derneğinin kararı aldığını dile getirdi. Yüzde 45 zam ettiklerini ve zam almadan iş başı yapmayacaklarını belirten Yaşar, “Artık bıçak kemiğe dayandı” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

İlgili:  DİSK'ten işçileri taşıyan traktörün devrilmesine ilişkin açıklama: Fıtrat değil katliam!

‘Ayakkabı emekçilerini selamlıyor ve destekliyoruz’

Başka bir olan Süleyman Ceylan, “Türkiye genelindeki ayakkabı emekçilerinin mücadelesini destekliyoruz ve onları buradan selamlıyoruz” diye konuştu. Derneğinin binden fazla üyesinin iş bırakmaya katıldığını, GATEM Ayakkabıcılar Sitesi dışında, Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’ndeki sayacıların ve Nizip Caddesi bölgesinde çalışan terlikçi sayacıların da iş bıraktığını söyleyen Ceylan, esnafı dışında, atölyelerde çalışan işçilerle birlikte toplamda 5 bine yakın kişinin iş bıraktığını anlattı. Ceylan, sayacılar çalışmadığı için, iş bırakma eyleminin ayakkabı sektöründe 10 bin kişiyi kapsadığını söyledi.

Suriyeli işçiler de destek verdi

Hiçbir sosyal güvenceleri olmadan çalıştıklarını ve zam talebi dışında sigorta hakkı da talep ettiklerini söyleyen Süleyman Ceylan, “Şimdilik dernek olarak bir hafta iş bırakma kararı aldık. Ama zam talebimiz karşılanmazsa bu eylem süresiz olacak” uyarısında bulundu. Son yıllarda ayakkabı sektöründe ağırlığı giderek artan Suriyeli çalışanların da kendileriyle birlikte iş bıraktığını belirten Ceylan, “Onlar bizden daha mağdur, daha kötü koşullarda çalışıyor. O yüzden de destek veriyor. Birlik olmaktan başka şansımız yok” diyerek, henüz iş bırakmaya katılmayan sayacılara birlik olma çağrısı yaptı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Emek