Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Adana’da ‘Demokratik Üniversite’ istediği için tutuklanan öğrencilere tahliye kararı

Adana’da Çukurova Üniversitesi öğrencisi 5 kişi okul içine “Demokratik Ülke Demokratik Üniversite” yazılı pankart astıkları gerekçesiyle gözaltına alınıp tutuklandı. Tutuklu öğrenciler bugün yargılandıkları davanın ilk duruşmasına çıktı.

Güncelleme | 12:22 : 2 aydır tutuklu bulunan 5 üniversite öğrencisi hakkında mahkeme tarafından tahliye kararı çıktı. 

Çukurova Üniversitesi öğrencileri İbrahim Tuncel, Abdullah Adıyaman, Anılcan Hacıboncuk, Seda Tanak ve Elif Kesen, 2 ay önce “Demokratik Ülke Demokratik Üniversite” pankartı astıkları gerekçesiyle okuldan çıktıkları sırada gözaltına alındı. 10 güne yakın gözaltına kalan ve 5 gün avukatları ile görüştürülmeyen üniversiteliler 18 Kasım günü tutuklandı.

Mersin ve Kürkçüler hapishanelerinden adliyeye getirilen öğrenciler 2 ay sonra ilk davanın ilk duruşmasına katıldı. Öğrencilerin yargılandığı dava Adana Adliyesi’nde bu sabah saat 10.00’da başladı.

‘Demokratik Ülke Demokratik Üniversite’ demek Devrimci Yol üyeliğine delil olarak gösterildi

Tutuklu 5 sanık hakkında “THKP/C-Devrimci YOL- Devrimci Gençlik” örgütünün propagandasını yaptıkları gerekçesiyle ceza isteniyor. Dava kapsamında, hakkında yakalama kararı bulunan 1 sanık ise aynı örgüte üye olduğu gerekçesiyle yargılanıyor.

Avukatları gözaltında

Adana Barosu Cezaevi Komisyonu Başkanı ve tutuklu öğrencilerin avukatı Tugay Bek, 1 hafta önce evine yapılan polis baskının ardından gözaltına alındı.

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Aktüel