Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Ahmet Türk’un avukatı: Müvekkilimin sağlık durumu endişe verici, yaşamı riske ediliyor

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk’ün avukatı Erdal Kuzu ve CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, Silivri Hapishanesi’nde tutulan Türk’ün sağlık durumunun endişe verici olduğunu duyurdu

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk’ün avukatı Erdal Kuzu ve CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, Silivri Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk’ün sağlık durumunun endişe verici olduğunu söyledi. Kuzu, “Kendisi moralli olsa da bizler onun için ciddi anlamda endişeli ve kaygılıyız. Kendisi Türkiye kamuoyuna malolmuş bir siyasetçi. Yaşamının riske edilmesi söz konusu” diye konuştu.

Cumhuriyet’ten Ayşe Yıldırım’ın haberine göre, kalbinde pil olan Türk’ün sadece bunun için bile aylık rutin kontrollerinin yapılamadığını söyleyen avukatı Erdal Kuzu, yaşına bağlı başka hastalıkları da olduğunu açıkladı. En son dört gün önce Türk’ü ziyaret ettiğini söyleyen Kuzu, “Sağ gözünde katarakt oluşmuş. Doktor kataraktın ilerlediğini ve mutlaka ameliyat olması gerektiğini söylemiş. Olsa bile sonrasında hijyen koşulları gerekiyor. Ne yazık ki cezaevinde bu mümkün değil” dedi.

Türk’ün sağlık koşullarının gündeme getirilmesini istemediğini vurgulayan Kuzu, şunları söyledi: “Kendisi moralli olsa da bizler onun için ciddi anlamda endişeli ve kaygılıyız. Kendisi Türkiye kamuoyuna malolmuş bir siyasetçi. Yaşamının riske edilmesi söz konusu. Fakat Türkiye’de cezaevinde bulunan hasta tutuklulara bakış açısı belli. Bugüne dek hastalık nedeniyle yaptığımız tahliye talepleri reddedildi ne yazık ki.”

Son olarak dört gün önce savcılığın Türk’ü sağlık durumunu tespit etmek için heyet raporu hazırlanmak üzere bir hastaneye sevk ettiğini bildiren Kuzu, “Rapor henüz çıkmadı ama ‘cezaevinde kalabilir’ şeklinde çıkma ihtimali yüksek. Kamuoyunda Ahmet Türk’ün sağlık ve tutukluluğuna tepkileri ortadan kaldırmak için bu yönde bir rapor çıkacağını düşünüyoruz. Umarım heyet bizi yanıltır” diye konuştu.

‘Tutuklanmasını gerektiren hiçbir şey yok, siyasi bir karar’

Rapor olumsuz çıkarsa bu kez Türk’ün Adli Tıp Kurumu’na sevkini isteyeceklerini vurgulayan Kuzu şöyle devam etti:

“Gerçi oradan da umutlu değiliz. Çünkü dediğim gibi Adli Tıp Kurumu’nun da hasta tutuklulara bakış açısı belli. Ama biz bütün hukuksal yolları kullanacağız. Soruşturmanın içeriğine dokunmadan söylüyoruz. O zaten ayrı bir hukuksal trajedi. Tutuklanmasını gerektiren hiçbir şey yok. Siyasal bir karar. Ama ağır sağlık sorunları olmasına rağmen cezaevinde tutulması başlı başına ihlal.”

Şafak Pavey: Ahmet Türk’ün sağlığı giderek kötüleşiyor

Ahmet Türk’ü cezaevinde iki kez ziyaret eden CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey de “Ahmet Türk’ün sağlık durumunun detaylarının paylaşılmasını doğru bulmasam da bunu yapmak zorundayız. Çünkü insani standartların bile değerlendirilmediğini görüyoruz. Ahmet Türk’ün sağlığı giderek daha kötüleşiyor. Acil ve adil bir karar alınmasını bekliyoruz. Sağlık katliamını önlemek için bunu yapmak zorundayız” dedi.

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Aktüel