Bizimle İletişime Geç

Aktüel

AİHM’e barış akademisyenleri için ‘özel’ başvuru

“Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı  barış bildirisine imza atan akademisyenlerin KHK ile ihraç edilmesi AİHM’e taşındı

İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı   bildirisine imza atan akademisyenlerin ile edilmesi AİHM’e taşındı. Başvuruyla ilgili ön çalışma Kerem Altıparmak, Yaman Akdeniz, Nisan Kuyucu, Inci Solak Akman ve Tuğba Öcal tarafından gerçekleştirildi.

Gazete Duvar’dan Nurettin Öztatar’ın haberine göre, başvuruyu hazırlayan heyette yer alan Kerem Altıparmak, çoğunluğunu Ankara Üniversitesinden ihraç edilenlerin oluşturduğu 54 ‘Barış İmzacısı Akademisye’n için AİHM başvurusunun tamamlandığının duyurdu. Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak, başvurunun özünün barış akademisyenlerinin durumunun diğer ihraçlardan farklılığı üzerine kurulu olduğunu belirtti.

‘İfade özgürlüğü ihlal edildi’

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” metninin imzalayan akademisyenlerin ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini; ihracın bir bütün olarak devletin insan hakları ihlalini eleştirenlere yönelik baskısının son halkası olduğunu belirten Altıparmak müdahalenin fiili saldırılar, idari ve adli soruşturmalarla bir bütün oluşturduğunu kaydetti.

’na götürülemez’

Altıparmak, şu bilgileri verdi:  “OHAL Komisyonu AİHM içtihadında daha önceki örneklerde görüldüğü üzere bu tür bir ifade özgürlüğü ihlalini gidermeye uygun olmadığı için de bu gruba diğer ihraçlardaki gibi OHAL Komisyonu gösterilemeyeceğini ileri sürdük. Ayrıntılarını yayımlayacağımız başvuru örneğinde görebilirsiniz. Bizimle bu başvuruyu yapamayan diğer imzacıların sendika yoluyla veya kendi girişimleriyle başvurabilmesi için bahsettiğim tüm hukuki argümanları içeren 19 sayfalık ek açıklamayı internetten yayımlayacağız. Henüz başvuru yapmamış olan hocalar da bu metni kullanarak başvurularını yapabilirler.”

İlgili:  AİHM'den tartışmalı KHK kararı: OHAL İnceleme Komisyonu'na başvurun

 

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel