Bizimle İletişime Geç

Aktüel

AKP Sözcüsü’nden Davutoğlu’nun Meclis Başkanı olacağı iddialarına yanıt

AKP Sözcüsü Mahir Ünal, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Meclis Başkanı olacağı iddialarına yanıt verdi

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Mahir Ünal, MYK toplantısı sonrası düzenlenen basın toplantısı düzenledi. Ünal, SİHA tartışmalarına değinerek, “Kılıçdaroğlu’nun CHP’si, PKK terör örgütünün sivil katliamlarına hiçbir şekilde itiraz etmezken, devletin terörle mücadelesini sivillerin öldürülmesi iftirası üzerinden itibarsızlaştırmaya çalışıyor” dedi.

‘Bu CHP Atatürk’ün kurduğu CHP değil’

CHP için “Kılıçdaroğlu’nun CHP’si” ifadesini tercih ettiğini belirten Ünal, “Bugün geldiğimiz noktada, özellikle bugün Türkiye Cumhuriyeti Devletinin var oluş ve yok oluş mücadelesi verdiği Sakarya Zaferi’nin yıl dönümünde, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu bir siyasi partinin bugün geldiği duruma baktığımızda maalesef bu son derece içler acısı. O yüzden biz, CHP’yi isimlendirirken, özellikle ‘Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’si’ ifadesi kullanmayı tercih ediyoruz. Çünkü bu CHP, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu CHP olamaz” diye konuştu.

‘Meclis Başkanlığı gündemimizde değil’

Mahir Ünal’a, Kasım ayında görev süresi dolacak olan TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın yerine yeni bir ismin belirlenip belirlenmediği ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bu göreve getirileceği yönündeki haberler soruldu.

Ünal, “Bunlar, bizim şu anda gündemimizde olan konular değil. Günü, vakti geldiğinde hem AK Parti grupla ilgili hem komisyon başkanlıklarıyla ilgili hem de Meclis Başkanlığı seçimiyle ilgili AK Parti’nin kurulları gerekli değerlendirmeleri yapacak ve kamuoyuyla paylaşacaktır. Şu anda, herhangi bir şekilde böyle bir gündemimiz söz konusu değil” cevabını verdi.

İlgili:  Davutoğlu'na yakınlığı ile bilinen Yeni Yüzyıl gazetesi kapatıldı

Meclis İçtüzüğü ile ilgili 160 maddelik değişikliğin parti gruplarına sunulup sunulmadığı sorulan AKP Sözcüsü Ünal, şunları söyledi:

“Bu, daha önce yapılmış bir çalışma. İçtüzük adaptasyonu için 26 maddelik bir hazırlık olduğunu biliyoruz. Daha öncesinde de 4 siyasi partinin katılımıyla 160 maddelik bir içtüzük çalışması olmuştu. Meclis Başkanlığı’mız bütün çalışmaları partilerin tasvibine sunacak. Bu konuda söz sahibi olan, gruplar. Meclis parti grupları da kendi tekliflerini TBMM Başkanlığı’na sunacaklar. Bunun sonucunda diğer grupların da mutabakatı aranarak, yeni bir içtüzük çalışması gerçekleşecek.”

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel