Bizimle İletişime Geç

Aktüel

AKP ülkesi: Her üç gençten birinin gelecekten umudu yok

Türkiye’deki gençlerin iyi olma hali raporu’na göre, her üç gençten biri yaşamından memnun değilken, gelecekten de umudu yok

Hürriyet’ten Gamze Kolcu’nun haberine göre araştırma, yüz yüze görüşmeyle 16 ilde 18-29 yaş dilimindeki 1209 kişinin katılımıyla yapıldı.

En umutlu olanlar öğrenciler

Yaşam memnuniyetlerine bakıldığında kadınların yüzde 10’u, erkeklerin ise yüzde 14’ü “Hiç memnun değilim”; kadınların ve erkeklerin yüzde 16’sı ise “Pek memnun değilim” yanıtını verdi.

Gelecekten umutlu olduğunu belirten kadınların oranı yüzde 68, erkeklerin oranı yüzde 65 olarak belirlenirken, gelecekten en fazla umutlu olanlar yüzde 77 ile öğrenciler oldu.

En umutsuz kesim ise yüzde 50’lik oranla iş arayanlar.

Araştırmaya katılanların yüzde 32’si eğitimine devam ediyor. Eğitimine devam edenlerin yüzde 18’i lise, yüzde 17’si iki yıllık , yüzde 35’i dört yıllık , yüzde 8’i yüksek lisans/doktora, yüzde 17,8’i açıköğretim kademesinde.

Yüzde 91 düzenli olarak kahvaltı ediyor

Genel olarak yüzde 74 olan memnuniyet oranı, yüksek lisans/doktora öğrencilerinde yüzde 88’e, dört yıllık üniversite öğrencilerinde yüzde 77’e ve lise öğrencilerinde yüzde 76’ya yükseliyor. En düşük oranlar ise açık öğretim ve iki yıllık üniversite öğrencilerinde rastlanıyor.

İlgili:  Bartın'da öğrenci olmayanların üniversite ve yurtlara 100 metreden fazla yaklaşması yasaklandı

Erkeklerin yüzde 13’ü, kadınların ise yüzde 15’i ‘psikolojik destek’ alması gereken zamanlar olduğunu söyledi.
Gençlerin yüzde 91’i her gün düzenli olarak kahvaltı ederken, yüzde 93’ü meyve yiyor. Her dört gençten üçü haftada en az bir kere gazlı içecek, yüzde 64’ü fast-food tüketiyor. Her iki gençten biri sigara ve benzeri tütün ürünleri kullanırken, alkollü içki tükettiklerini söyleyenlerin oranı ise yüzde 12.

Evlilikte güvende hissetme oranı düşüyor

Araştırmaya katılanların yüzde 30’unun aylık kişisel geliri 600 lira ve altındayken, gelirleri 601-1500 lira olanların oranı yüzde 33. Yüzde 22’lik kesim ise 1500-2 bin 400 lira arasında gelire sahip. 2 bin 400 lira ve üzerinde geliri olanların oranıysa yüzde 11.

Erkeklerin yüzde 70’i kadınların ise yüzde 55’i yaşadıkları yerde kendilerini güvende hissediyorlar.

Evlilik durumunda ise güven oranı düşüyor. Evli erkeklerin yüzde 63’ü, bekar erkeklerin ise yüzde 71’i güvende hissediyor. Kadınlarda ise evli olanların yüzde 50’si kendini güvende hissederken, bekar olanlarda bu oran yüzde 56’lara yükseliyor.

Tiyatroya ya da konsere gitmeyenler yüzde 81

Gençlerin yüzde 81’i tiyatroya ya da konsere, yüzde 43’ü ise sinemaya gitmiyor. Kitap satın almayanların oranı yüzde 55 olurken, yaklaşık yüzde 66’sı müzik veya film de satın almıyor.

İlgili:  Bakan'dan 'Erdoğan'ın üniversite diploması' açıklaması: O belgeler imha edildi

Genel ve yerel seçimlerde oy kullanan gençlerin oranı yüzde 78,2 iken gençlerin aktif siyasette yer alma oranı sadece yüzde 3,9. Gönüllü faaliyetlere katılım oranı yüzde beş seviyesinde.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel