Bizimle İletişime Geç

Aktüel

AKP’den şirketlere kıyak: Yapılaşma izinlerini valinin başkanlığındaki kurul verecek

AKP, doğa talanı için şirketlerin önünü açacak tasarıyı TBMM’ye sundu. Buna göre, illerde vali başkanlığında oluşturulacak kurul istediği yere yapılaşma izni verebilecek.

AKP’nin şirketlerinden Kolin’in Soma’nın Yırca ilçesindeki zeytinliklerin içine termik santral yapımını engelleyen “3 kilometre uzaklık” şartı kaldırılıyor. İllerde vali başkanlığında oluşturulacak kurul istediği yere yapılaşma izni verebilecek.

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre, AKP’nin 2002 yılından bu yana altı kez denediği ancak bir türlü yasalaştıramadığı zeytinliklerin yapılaşmaya açılmasına olanak sağlayacak düzenleme Üretim Reformu Paketi içine yerleştirilerek TBMM’ye sunuldu. Buna göre, Danıştay’ın Kolin’in Yırca’da binlerce zeytin ağacını bir gecede keserek yapmak istediği termik santralin yürütmesinin durdurulmasına dayanak oluşturan düzenleme değiştiriliyor.

“Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede, zeytinliklerin bitkisel gelişimini ve çoğalmalarını engelleyecek kimyasal atık oluşturacak tesis yapılamaz ve işletilemez” hükmüne “Ancak…” diye başlayarak eklenen “Alternatif alan bulunmaması ve Kurulun uygun görmesi şartıyla; Bakanlıklarca kamu yararı kararı alınmış yatırımlar için zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından izin verilebilir. Bakanlık bu yetkisini gerektiğinde Valiliklere devredebilir” fıkrası ekleniyor.

Bürokratlar karar verecek

Yeni düzenlemeye göre, zeytinliklerde yapılaşma iznini çoğunluğunu bürokratların oluşturduğu Zeytinlik Sahaları Koruma Kurulu verecek. Her ilde vali başkanlığında oluşacak kurulda, “Tarım Bakanlığı İl Müdürlüğü, Çevre İl Müdürlüğü, Sanayi Bakanlığı il Müdürlüğü, Orman Su İşleri, Maliye Bakanlığı temsilcisi, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, ziraat fakültesi ve ziraat odaları”nı temsilen dokuz üye bulunacak. Kurul en az beş üyenin oyu ile karar alabilecek.

İlgili:  Dumankaya İnşaat'a operasyon

Üretim Reformu adı altında hazırlanan tasarı ile meralar, denizler ve kıyılarda da çevre katliamı kolaylaştırılıyor. Paket ile sanayi endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler ve taşınacak sanayi siteleri için gereksinim ortaya çıkması durumunda meralar arsaya dönüştürülebilecek ve yatırımcı bunun için ot bedeli de ödemeyecek.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel