Bizimle İletişime Geç

Aktüel

AKP’den yeni yılın ilk vurgunu: Boğaz köprülerine yüzde 48, otoyollara yüzde 15 zam

Karayolları Genel Müdürlüğü, Boğaz köprülerine yüzde 48, otoyollara ise yüzde 15 oranında zam yapıldığını duyurdu

Karayolları Genel Müdürlüğü yeni yılda otoyollar ve köprü ücretlerinde yapılan zammı kamuoyuyla paylaştı. Buna göre, Boğaz köprülerine yüzde 48, otoyollara ise yüzde 15 oranında zam yapıldı.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün konuya ilişkin açıklaması şöyle: “Daha ekonomik, güvenli ve daha kısa sürede ulaşım imkanı sağlayan erişime kontrollü otoyolların; yapım, bakım ve işletme maliyetleri diğer karayolu ulaşım sistemlerine göre daha yüksektir. Boğaz köprülerine büyük bakım onarımın yapılması, işçilik ve malzeme fiyatlarındaki artışlar ve bakım-işletme maliyetindeki yükselmeler ve 2017’deki tahmini ÜFE oranı da göz önüne alınarak, duyulan gereklilik üzerine ücretli hizmet veren otoyollarda 3 Ocak 2016’dan beri uygulanmakta olan geçiş ücretlerinde yeni bir düzenleme yapılmış, otoyol ücretleri ortalama yüzde 15, Boğaz köprüleri geçiş oranı ise ortalama yüzde 48 oranında arttırılmıştır. Motosikletler 6. Sınıf HGS abonesi olmak şartıyla 1. Sınıf ücretin yarısı ile otoyol ve Boğaz Köprüsü ücret toplama istasyonlarından geçiş yapmaya devam edecektir. Buna göre otoyollarda en yakın mesafe geçiş ücreti 2.25 TL, en uzak mesafe ücreti 20 TL, Boğaz Köprüleri otomobil geçiş ücretleri ise 7 TL olarak belirlenmiştir”

Yine Karayolları Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, “Yap-işlet-devret” sözleşmesi gereği İstanbul Kuzey Çevre Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprü ücretlerinin yüzde 20 oranında arttırıldığı belirtildi. Buna göre, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde otomobil geçiş ücretleri 11.95 TL oldu.

Tarife şöyle: Birinci sınıf araçlar 11.95 TL, ikinci sınıf araçlar 15.90 TL, üçüncü sınıf araçlar 29.50 TL, dördüncü sınıf araçlar 74.95 TL, beşinci sınıf araçlar 93.20 TL, altıncı sınıf araçlar 8.35 TL

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Aktüel