Bizimle İletişime Geç

Politika

AKP’nin YSK temsilcisi saçmalıyor: Kanunlar bazen hukuka uygun olmayabilir

AKP’nin YSK Temsilcisi YSK’nin “mühürsüz oyları geçerli sayma” kararına ilişkin yaptığı açıklamada, “Kanunlar bazen hukuka uygun olmayabilir” ifadelerini kullandı

Temsilcisi Recep Özel, RS FM’de Yavuz Oğhan’ın sorularını yanıtladı. 16 Nisan referandumunda mühürsüz oyları geçerli sayma talebinde bulunan ve talebi tarafından kabul edilen YSK Temsilcisi Recep Özel skandal bir açıklamaya imza attı. Özel, mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayılmasına ilişkin, “Kanunlar bazen hukuka uymayabilir, maddeleri adil olmayabilir” dedi.

BirGün’ün aktardığına göre önümüzdeki dönemde kanunlarının zaten değişeceğini söyleyen Özel, “YSK’nın kararıyla ilgili bir tereddüdümüz yoktu. Çünkü referandumun iptalini gerektirecek hiçbir bulgu ve husus yoktu. Önemli olan seçmenin iradesi. Kanun devleti mi olacağız, devleti mi? Kanunlar bazen hukuka uymayabilir, kanun maddeleri adil olmayabilir” dedi.

‘Herkes oy pusulalarının gerçek olduğunda hemfikir’

Seçim günü birçok mühürsüz oy pusulalarının ve zarflarının kullanıldığının iddia edildiğini söyleyen Özel, “Sahte oy pusulasıyla ilgili hiçbir iddia yok, herkes oy pusulalarının gerçek olduğunda hemfikir”dedi. Özel, “Asıl olan seçmen iradesini korumak. Halkın oyuna sahip çıkmak sandık kurulunun ve YSK’nın görevi” diyerek ekledi:

Seçmenin kabahatinin olmadığı, fligranlı, sahtesi yapılması mümkün olmayan bir oy pusulası verildiği bir durumda, esas unsur olan oy verme hakkı ve yönetime katılma istek ve arzusunu yok saymak seçmen iradesine saygısızlık olur.”

İlgili:  Mehdi Eker’in İsveç'te konuşma yapacağı salonun kira sözleşmesi iptal edildi

‘Tutanak tutulsaydı da ne kadar oy pusulasının mühürsüz olduğu bilinseydi iyi olmaz mıydı’ sorusuna ise, Özel, “Eğer oylar sayıldıktan sonra YSK böyle bir karar verseydi çok daha tartışmalı olurdu. Oylar daha sisteme düşmeden, kimin ne oy aldığı belli olmadan karar vermekle çıkması muhtemel büyük tartışmaların önüne geçti” diyerek cevap verdi.

‘YSK, yurtdışındakı mühürsüz oyları da kabul eder’

Türkiye’de mühürsüz oy pusulalarının kabul edilip, yurtdışı oylarının iptal edilmesi kararını da değerlendiren AKP’nin YSK’deki temsilcisi Özel, “O karar şu anda İl Seçim Kurulu’na gitti, orada o karar kaldırılır. Sadece oy torbasında sorun oldu. YSK kararı doğrultusunda iptal edilir” dedi.

‘YSK seçmen iradesi için her kararı alabilir’

AKP’li Recep Özel, “Asıl olan seçmenin iradesinin sandığa doğru olarak yansıması mı, değil mi? YSK, seçmen iradesinin doğru bir şekilde yansıtılması için her türlü kararı almaya yetkilidir. Bunda hiçbir tereddüt yok” şeklinde konuştu.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Politika