Bizimle İletişime Geç

Aktüel

‘AKP’lilerin Abdullah Gül’ü Fethullahçıları korumakla suçluyor’

Hürriyet yazarı Mehmet Yakup Yılmaz “Fitne çıkarmak peşinde değilim ama bu sorularda sanki Abdullah Gül’ü Fetullahçıları korumakla suçluyor gibi bir ima var.” dedi

Hürriyet yazarı Mehmet Yakup Yılmaz,  darbe girişimini tüm yönleriyle araştırmak ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nda 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yazılı olarak iletilen sorulara ilişkin “Fitne çıkarmak peşinde değilim ama bu sorularda sanki Abdullah Gül’ü Fetullahçıları korumakla suçluyor gibi bir ima var. Özellikle de ilk üç soruda. Bakalım 11. Cumhurbaşkanı, bu sorulara nasıl yanıt verecek?” dedi.

Hürriyet’te yer alan habere göre Abdullah Gül’e yazılı olarak sunulduğu iddia edilen sorular şöyle:

1– “Şubat 2012 tarihli MİT Müsteşarı’nın ifade vermeye çağrılması hadisesinde MİT Müsteşarı’na ifade vermeye gitmesinde bir sakınca olmadığını telkin ettiğiniz şeklindeki iddialara açıklık getirir misiniz?”

2– “Gazeteci Fehmi Koru’nun Amerika’ya gitmesi yönünde bir talep sizden mi geldi, yoksa kendisi mi size teklifte bulundu?”

3– “2004’te Faruk Loğoğlu eliyle Amerikalı yetkililere bir mektup gönderdiğiniz ve mektupta Gülen’i eğitimci sıfatıyla methettiğiniz iddialarına açıklık getirir misiniz?”

4– “Yetkili makamlarda bulunduğunuz süre boyunca FETÖ’nün kayıt dışı para kaynakları ve transferleri hakkında şüpheleriniz oldu mu? Araştırılması talimatı verdiniz mi?”

5– “7 Şubat hadisesinde söz konusu yapının niyeti hakkında bir kanaat edinmiş miydiniz, o tarihte nasıl değerlendirdiniz, bugün nasıl değerlendiriyorsunuz?”

Aktüel