Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Aladağ davasında sanık utanmadı: Ne çekiyorsunuz, karşınızda terörist mi var?

Aladağ davasında ikinci duruşma başladı. Sanıklardan biri basın mensuplarına “Ne çekiyorsunuz, karşınızda terörist mi var?” dedi

Adana’nın Aladağ ilçesinde Süleymancılar’a ait bir yurtta çıkan yangında 11 çocuğun yaşamını yitirmesine ilişkin davada ikinci duruşma başladı.

Yangın faciasıyla ilgili ilk duruşma geçen 30 Mayıs tarihinde Kozan Adliyesi’ndeki yer darlığı sebebiyle Kozan Ticaret Odası’nın konferans salonunda görüldü. 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan sanıkların tutukluluk hallerinin devam etmesine karar verilmişti. Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ikinci duruşması ailelerin de katılımıyla başladı.

‘Terörist mi var?’

Duruşma öncesi tutuklu 7 sanık ise yoğun “güvenlik önlemleri” altında duruşmanın görüleceği Kozan Ticaret Odası’na getirildi. Bu sırada tutuklu bir sanık ise kendisini görüntüleyen basın mensuplarına, “Ne çekiyorsunuz, karşınızda terörist mi var? Çekin çekin iyi çekin” diyerek tepki gösterdi.

Mahkemeye Sosyal Haklar Derneği üyeleri ile birlikte ellerinde “Adalet mücadelemiz başka canlar yanmasın diyedir. Aladağ’ı unutma unutturma” pankartı ve yangında hayatını kaybeden çocuklarının isimlerinin bulunduğu dövizleri taşıyarak aileler de katıldı.

Para teklif ediyorlar

Kozan Adalet Sarayı önünde basın açıklaması düzenleyen, yangında kızı hayatını kaybeden Zeliha Avcı’nın annesi Sultan Avcı, “Sofulu Mahallesi Muhtarı Adem Aktaş bize davamızdan geri çekmemiz için para teklif etti. Dilekçe yazdırın dedi. Güvencemiz yok korkuyoruz. Adalet istiyoruz” diye konuştu.

Soma maden faciasında yakınlarını kaybeden Elmas Kaya ise, “Buradaki insanların da benim gibi evlatlarını kaybettikleri için acılarını paylaşmak için Manisa Soma’dan geldim” ifadelerini kullandı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel