Bizimle İletişime Geç

Dünya

Amerika’nın Sesi ırkçı diyemedi: Beyazların üstünlüğünü savunanlar…

ABD’nin sivil habercilik alanındaki resmi kurumu olarak 45 dilde yayın yapan Amerika’nın Sesi (VOA) adlı haber ajansı ırkçılara ırkçı dememek için elinden geleni yaptı

ABD tarafından finanse edilen Amerika’nın Sesi (VOA) adlı haber ajansı ırkçıların yürüyüşü ile ilgili yaptığı bir haberde skandal bir ifade kullandı.

ABD’de Cuma gecesi Virginia Üniversitesi kampüsünde ellerinde meşalelerle yürüyüş düzenleyerek, ‘Beyaz yaşamlar önemli’ sloganları atan ırkçı grubun yürüyüşünü haberleştiren ajans, ırkçılık ifadelerini kullanamadı.

Köleliği savunuyorlar

Irkçı grubun amaçlarını sıralayan Amerika’nın Sesi, “2 bin ila 6 bin kişinin katılacağı tahmin edilen ‘Sağı Birleştirin’ isimli protesto, Amerikan İç Savaşı sırasında, köleliği savunan güney eyaletlerinin komutanı olan General Robert E. Lee’nin kampüste bulunan heykelinin kaldırılması planına karşı.” ifadelerini kullandı.

Irkçılığa karşı çıkanlara ‘karşıt grup’ ifadesi

Öte yandan ırkçıların yürüyüşüne tepki gösterenler de Amerika’nın Sesi tarafından karşıt grup olarak ifade edildi. Amerika’nın Sesi ırkçılığa tepki gösterenler hakkında “Yürüyüşe katılanlarla, karşıt protesto yapan göstericiler arasında küçük bir arbede de yaşandı.” ifadelerini kullandı.

Yine aynı haberde, “Virginia Valisi Terry McAuliffe, beyaz ırkın üstünlüğü yanlısı göstericilerle karşıt protestocular arasında yaşanabilecek olaylara karşı Ulusal Muhafız Birlikleri’ni alarm durumuna geçirdiğini belirtti.” ifadeleri yer aldı.

İlgili:  Van'da ırkçı öğretmenlerden çocuklara 'JÖH-PÖH' dersi

ABD’nin uluslararası sesi

Amerika’nın Sesi (VOA), Birleşik Devletler federal hükümetinin askeri olmayan harici yayıncılık için resmi kurum olarak görev yapan, devlet tarafından finanse edilen uluslararası bir haber kaynağıdır. ABD tarafından finanse edilen ve ABD’nin en büyük uluslararası yayıncısı olan Amerika’nın Sesi, dünyanın dört bir yanında 45’in üzerinde dilde dijital, TV ve radyo içeriği üretmektedir.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya