Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Anayasaya uyum süreci KHK’larla olursa CHP’de sine-i millet yeniden gündeme gelecek

Yeni anayasaya uyum süreci, Meclis yasaları ile değil KHK’lar eliyle olursa CHP’de sine-i millet yeniden gündeme gelecek

Dün basına kapalı şekilde gerçekleştirilen CHP MYK’da basına da yansıyan sine-i millet konusu tartışıldı. Bazı parti yöneticilerinin sine-i millet önerisine Kılıçdaroğlu başta olmak üzere MYK karşı çıktı.

Hürriyet gazetesinden Rıfat Başaran’ın haberine göre, Genel Başkan Kılıçdaroğlu ise anayasa değişikliği ile ilgili uyum yasalarının, TBMM’de görüşülmesi yerine KHK’larla düzenlenmesi durumunda Meclis Genel Kurulu’ndan çekilme dahil her türlü tepkinin tartışılabileceğini söylediği kaydedildi. Kılıçdaroğlu, partililerin Anadolu’yu dolaşarak kendilerine destek veren seçmenlere teşekkür etmesini istedi.

‘Hepimiz çok dikkatli olmalıyız’

Kılıçdaroğlu’nun süreci değerlendirerek, “Eksikliklerine, zorluklarına rağmen iyi bir kampanya süreci geçirdik. Referandumda ‘Hayır’ kazandı. Bu kadar hukuksuzluğun olduğu yerde farklı bir şey de konuşulamaz. Yüzde 60 rakamını telaffuz edenlerin bu sonucu düşünmesi gerekir. Bu süreç farklı bir iklim getirecek, hepimizin çok dikkatli olarak bu süreci takip etmesi gerekir” dedi.

Kılıçdaroğlu, bundan sonraki süreçte parti olarak referandum sonucunu değerlendirip, eksiklikleri tespit ederek ne yapılacağına ilişkin yeni bir yol haritası belirlenmesinin öneminden söz etti. Henüz YSK kararı açıklanmadan gerçekleştirilen toplantıda, yapılan referandumu iptal başvurusuna “ret” kararı çıkması halinde Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidilip gidilmemesinin hukuki olarak tartışılması gerektiği de ifade edildi.

Toplantıda 22 Nisan’da Meclis grubunun basına kapalı olarak toplanması, Parti Meclisi’nin de haftaya toplanarak referandum sonrası için yeni yol haritasının masaya yatırılacağı öğrenildi.

Sınıfsal Bakış

Aktüel