Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında uyuşmazlık: Yıkım kararı

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında Çankaya’daki bir alan konusunda uyuşmazlık çıktı. Bakanlık, yıkım kararı aldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında Çankaya’daki bir alan konusunda uyuşmazlık çıktı.

OdaTV’den Sami Menteş’in haberine göre, Ankara’nın Çankaya ilçesi Çiğdem Mahallesi’nde bulunan şahsa ait bir alan hakkında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bir imar planı hazırladı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na gönderdi. Komisyon, Bakanlığın planını kabul etmeyerek iade etti.

Bunun üzerine Bakanlık alanda bulunan yapılar hakkında “riskli yapı” kararı verdi ve bölgedeki yapılar yıkıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü yıkılan bölgeyle ilgili yeni imar planı hazırladı. Müdürlük bu sefer hazırladıkları yeni imar planıyla ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’ndan görüş istedi.

‘Kamu zararını resmileştiren…’

Komisyon, hazırlanan plana dair verdiği görüşünde “Plan değişikliğinin daha önce tarafımıza sunulduğu, Başkanlığımızca iade edildiği, bu kez Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca söz konusu alanın 6306 sayılı kanun kapsamında ‘Riskli yapı’ ilan edildiği ve binaların yıkıldığı belirtilerek Bakanlığa sunulan plan ile yine terkin işlemleri yapılmayarak kamu zararını resmileştiren imar durumu sunulduğu, 9 adet olan plan notları ile ayrıca inşaat alanı artışı istendiği bodrumların emsal harici tutulduğu ancak artan nüfusun ihtiyacı olan donatılar için eşdeğer alan ayrılmasına ilişkin bir öneride bulunulmadığı, yapılaşma yoğunluğunun arttırılması ile bölgedeki plan bütünlüğüne ve çevrede oluşan teşekküllere aykırı olan, yoğunluk arttırıcı ve parsel bazındaki söz konusu teklifin çevredeki yapılar için de emsal teşkil edebileceğinden olumsuz görüş oluşturulması gerektiği” ifadelerine yer verildi.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel