Bizimle İletişime Geç

Üniversite

Ankara Üniversitesi’nde KHK ile ihraç edilen akademisyene iki ayrı soruşturma

Ankara Üniversitesi’nden 686 sayılı KHK ile ihraç edilen Dinçer Demirkent’e iki ayrı soruşturma açıldı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ndeki görevinden 686 sayılı ile edilen barış imzacısı ve Eğitim Sen SBF işyeri temsilcisi hakkında, ihraç sonrası iki açıldı.

Gazete Duvar’ın haberine göre, Demirkent’e, açılan ilk soruşturmanın gerekçesi bildirilmedi. İhraç edilmeden önce Eğitim Sen’in “SBF işyeri temsilcisi” olan Demirkent, ikinci soruşturmanın gerekçesini kendi çabasıyla öğrendi. İkinci soruşturmanın gerekçesi, bir meslektaşının kendisinin neden KHK listesine konulduğuna ilişkin görüşlerini paylaştığı açıklamasını üniversitenin e-posta grubunda paylaşmış olması.

Dinçer Demirkent, hakkında açılan soruşturmalarla ilgili şu yorumu yaptı:

“Sendika temsilcisi olarak kamuoyuna kendisini duyurmak isteyen bir üyemizin e-postasını paylaşmak soruşturma konusu. Ya da içeriğini bilmediğiniz bir e-posta ile ilgili hakkınızda soruşturma yürütülmesi. Sonuçta boyun eğmiyorsunuz, emir verme yetkisi de onda, var, hukuk askıya alınmış vs. Peki Ankara Üniversitesi Rektörü, üniversite ile ilişiğim kesildikten sonraki bir tarihte neden bir soruşturma emri veriyor? Neden yurttaşlık hakları elinden alınmamış olan ihraç edilen akademisyenleri kamu kurumu olan üniversite kampüslerine ziyaretçi kartlarıyla bile almıyor? Bunun hukukla hiçbir ilişkisi kurulamayacağına göre iki nedeni olabilir. Ya hınçla ya da korkuyla hareket ediyor. İkisi için de gerekçeleri var çünkü gücünü, ilişkilerini kaybettiği gün adalet önüne çıkacak ve bizler akademik onurumuzu koruduğumuz, karşısında yılmadığımız için bu adalet sağlanacak. İhracımızın ardından rektörlük makamına yaptığımız itiraz başvurularının ardından bir açıklama yapmıştık rektörlük önünde, bu tarihi süreci biz kazanacağız diye bitiyordu açıklama. Onlardaki panik, akademik haysiyetlerine sahip çıkacakların, beklenenden daha çabuk kazanacağını gösteriyor bize. Bu soruşturmaların benim için tek anlamı o.”

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Üniversite