Bizimle İletişime Geç

Dünya

Anlaşmanın detayları açıklandı: Hamas, Gazze’yi devrediyor

El Fetih ile Hamas arasındaki anlaşmanın detayları açıklandı

’de ile arasındaki anlaşmanın detayları açıklandı. Açıklamalara göre, ’nin kontrolü 1 Aralık itibariyle ’tan birlik hükümetine devredilecek.

Gazete Duvar’ın haberine göre; Mısır’ın arabuluculuğunda sağlanırken, Gazze-Mısır sınırındaki Refah Kapısı’nın kontrolü de birlik hükümetine verilecek.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın bir ay içinde Gazze’yi ziyaret etmesi bekleniyor. Bu, Abbas’ın 10 yıl sonra Gazze’ye ilk ziyareti olacak. Hamas’ın 25 bin silahlı milisinin akıbetinin ne olacağı ise henüz belirsiz.

Ne olmuştu?

Müslüman Kardeşler’in Filistin kolu olan Hamas, Filistin Yönetimi’nin 2006’daki genel seçimlerini kazanmış anca El Fetih bu sonucu kabul etmemişti. El Fetih’in darbe girişiminden sonra Hamas’ın yönetimi Gazze ile sınırlı kalmış, işgali altındaki Batı Şeria’daki El Fetih yönetimi devam etmişti.

Bu süreçte Hamas’ı “terör örgütü” sayan İsrail Gazze’yi hava, kara ve denizden ablukaya alırken, 2008 yılının sonunda da bölgeye büyük bir saldırı başlatmıştı. Bu süreçte Hamas ile El Fetih’i uzlaşturma girişimleri sonuç vermemişti.

 

İlgili:  Suudi Arabistan’ın Cezayir Büyükelçisi: Hamas terör örgütüdür

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya