Bizimle İletişime Geç

Kültür&Sanat

Aşık Mahzuni Şerif anması Kaymakamlık tarafından yasaklandı

Maraş’ta gerçekleştirilmesi planlanan Aşık Mahzuni Şerif’i anma etkinliği, Afşin Kaymakamlığı’nca yasaklandı

Maraş’ta gerçekleştirilmesi planlanan Aşık Mahzuni Şerif’i anma etkinliği, Afşin Kaymakamlığı’nca yasaklandı.

Aşık Mahzuni Şerif’in 11- 13 Ağustos tarihlerinde Maraş’ın Afşin ilçesindeki köyü olan Berçenek’de yapılması planlanan “Aşık Mahzuni Şerif’i anma etkinliği”, Afşin Kaymakamlığı tarafından OHAL bahanesiyle yasaklandı.

Etkinliğe, bölgede termik santrallerin bulunması ve kanser hastalığının yaygın olması sebebiyle, kanser uzmanları, çevre aktivistleri ve sanatçıların katılması da planlanıyordu.

Çok sayıda polis bölgeye sevk edildi

Köy muhtarlığı tarafından Afşin Kaymakamlığı’na yapılan şikayetler üzerine, etkinliğin yapılmaması için çok sayıda polis köye sevk edildi. Zırhlı araçlar ve TOMA’larla köyü kuşatan polisler, etkinliği yapmak isteyen yurttaşların bölgeye girmelerine izin vermiyor.

Aşık Mahzuni Şerif kimdir?

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinin Berçenek Köyü’nde dünyaya geldi. 1955 yılında, sonradan Ankara’ya nakledilen Mersin Astsubay Okulu’na kaydoldu. 1960’ta eşi Suna’yı kaçırdı ve 6 ay köyünde kaldı. Bu sırada okulu Balıkesir’e nakledildi. Okul komutanının çabası ile yeniden okula dönen Aşık Mahzuni, 6 ay devamsızlık yaptığına ilişkin bir ihbar üzerine okuldan atılınca yeniden köyüne döndü.

1964 yılında ilk plağı ile müzik piyasasına girdi. Bir süre Gaziantep’te ikamet ettikten sonra Ankara’ya taşındı. 1989-1991 yılları arasında Halk Ozanları Federasyonu tarafından Dünya’nın en büyük 3 ozanı arasında gösterildi. Sivas Dramı adlı türküsünü, 1993 yılında yaşanan Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenlere ithaf etmiştir.

İlgili:  Kadıköy'de yapılan Ulaş Bayraktaroğlu anmasına 'terör' soruşturması

Hakkında dava açılmıştı

2001 yılının Kasım ayında kendisine, “Elhamdülillah Kızılbaş’ım ve laikim. Ben değil, yedi sülalem Kızılbaştır. Bir suç varsa o da dedemdedir.” dediği için, DGM tarafından aleyhinde dava açıldı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kültür&Sanat