Bizimle İletişime Geç

Emek

ATAŞ ve Arçelik’te yeni yıla girerken işçi kıyımı: 667 işçi işten atıldı

Anadolu Tasfiyehanesi A.Ş.’ye (ATAŞ) bağlı 5 taşeron firmadan biri olan Petro-Tek 24 işçisinin 17’sini ‘ihalenin bitmesi’ gerekçe gösterek işten atarken, Arçelik Çerkezköy Kurutma ve Motor fabrikasından da 500’ü sözleşmeli olmak üzere toplam 650 işçi işten atıldı

Mersin ATAŞ’da 25 işçiden 24’ünün Haziran ayında DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) Genel-İş sendikasına üye olma taleplerinden sonra sendikanın İçişleri Bakanlığı’ndan aldığı işyeri yetki belgesine itiraz eden taşeron firmanın, işçilere “bu sendika başımızı ağrıtır, buraya sokmayın” diyerek sendikal mücadeleyi engellemeye çalıştığı kaydedildi.

İşçilerin sendikal hakkından vazgeçmemesi üzerine firma “yeni yılda sizinle çalışmayacağız” diyerek 17 işçinin iş akdini feshetti.

Arçelik’in rekor üretim yapan fabrikasında büyük kıyım

Arçelik Çerkezköy Kurutma ve Motor fabrikasından 500’ü sözleşmeli olmak üzere toplam 650 işçi işten atıldı. Sözleşmeli işçilerin bazılarının sözleşmeleri bitmeden işten atıldığı belirtiliyor.

Her gün 4 bin kurutma makinesinin üretildiği fabrikada, işçilerin işten atılmasına günlük üretimin 2 bin olarak planlandığı gerekçesi öne sürüldü. Bu gerekçe işçiler tarafından çok gerçekçi bulunmuyor. Bütün sözleşmeli işçilerin işten atıldığı kurutma makinesi bölümünde 2016 yılı hedefi olan 900 bin adedin aşılıp, üretim sayısının bir milyona ulaşarak üretim rekorları kırıldığı biliniyor.

 

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Emek