Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Aydın’da CHP’li Büyükşehir Belediyesi ile AKP’li ilçe belediyesi arasında ‘Atatürk posteri’ kavgası

Aydın Kuyucak’ın CHP’li belediyesi ile AKP’li Büyükşehir Belediyesi arasında “Atatürk posteri” tartışması yaşandı

’ın ilçesinde çevre düzenlemesi yapan ’li Belediyesi binasının önünde bulunan köprüdeki Mustafa Kemal posteri ve “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” yazılı takı yenilemek için 16 Haziran Cuma günü söktü.

Ancak CHP’li Aydın Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Bülent Bozbaş, itfaiye ve zabıta ekiplerini ilçeye göndererek takın sökülmesine engel olmak istedi.  Bu durum Büyükşehir ile ilçe belediyesi arasında krize neden oldu. Olay yerine gelen AKP’li Kuyucak Belediye Başkanı Metin Ertürk, takın sökülmesine engel olmak isteyen Büyükşehir Belediyesi görevlilerine tepki gösterdi. Başkan Ertürk, meydan projesi kapsamında led ışıklı olarak yenileyecekleri Atatürk takını yapacaklarının belirtip, söz konusu yerde 19 Haziran Pazartesi gününe kadar nöbet tutacaklarını söyledi. Kuyucak Belediyesi ekipleri sökülen takın yerine Türk Bayrağı ve Mustafa Kemal posteri astı.

İki belediye arasında paylaşılamayan yüzünden yaşanan gerginlik, mesai saatinin bitip herkesin dağılması ile son buldu.

Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından konuyla ilgili bugün yapılan yazılı açıklamada, “Büyükşehir Yasası ile tüm cadde ve bulvarlar yasa gereği Büyükşehir Belediyesi’nin yetki ve sorumluluğuna geçmesine rağmen ilçe belediyesinin hiçbir başvuru yapılmadan ve gerekli izinler alınmadan Kuyucak Belediyesi önündeki caddede bulunan Ulu Önder Atatürk’ün resmi ve veciz sözünün yer aldığı taka müdahale etmesi, Ata’sına saygılı Kuyucak halkını çok üzdü. Bu kanunsuz müdahaleye ve Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’e yapılan saygısızlığa göz yumulmadı, emniyet ve gerekli idari makamlara yazılı bildirimlerde bulunup kamu mallarına yapılan müdahalelerin engellenmesini talep edildi. Ayrıca, Kuyucak Belediyesi’ne Atatürk takının tarafımızdan yerine konulacağı bildirildi. Yapılan yasal bildirim ve başvurular sonucunda ekiplerimiz, Atatürk takını yerine koymak için bugün harekete geçti. Ancak, Kuyucak Belediyesi’nin iş makineleri İnönü Caddesi’ni ulaşıma kapatarak Büyükşehir Belediyesi’nin ekiplerinin çalışmasına engel oldu. Büyükşehir Belediyesi tarafından devletin yolunu ulaşıma kapayan bu kalkışmanın engellenmesi için yapılan başvuru üzerine ilçede görev yapan emniyet güçleri olay yerine geldi. Ancak, bu sırada bazı kendini bilmezler tarafından kanuni görevlerini yapmaya çalışan Aydın Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Zabıta Daire Başkanı edildi. Büyükşehir Belediyesi çalışanları olaya ilişkin görüntü ve kayıtlarla birlikte kendilerine yapılan saldırıyla ilgili olarak suç duyurusunda bulunmak zorunda kaldılar” denildi.

İlgili:  Arınç'ın damadı Ekrem Yeter'in ifadesi ortaya çıktı: Arınç'ın ismini referans olarak kullanmadım

Açıklamada en kısa sürede Atatürk takının yerine takılacağı da belirtildi.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel