Bizimle İletişime Geç

Gündem

Azadiya Welat dağıtımcısı ‘yasa dışı yayın dağıtmak’tan tutuklandı

Mardin’in Derik ilçesinde gazetesi dağıtımcısı “yasa dışı gazete dağıttığı” gerekçesiyle tutuklandı

Baskı ve tutuklamalarla sindirilmek istenen Azadiya Welat gazetesinin Mardin’in Derik ilçesindeki dağıtımcısı “yasa dışı gazete dağıttığı” gerekçesiyle tutuklandı. Dağıtımcılarının tutuklanmasına tepki gösteren gazetenin editörlerinden Ferah Kılıç, baskıların odağında Kürtçe yayıncılık yapmalarının olduğunu vurguladı.

DİHA’nın aktardığına göre, Türkiye’nin Kürtçe yayın yapan tek gazetesi Azadiya Welat’ın dağıtımcısı Nizamettin Yılmaz 1 Ağustos günü “ dağıtmak” iddiasıyla gözaltına alınarak, “örgüt üyesi olmak” gerekçesiyle tutuklandı. Gazetenin editörlerinden Ferah Kılıç, özgür basına dönük böylesi hukuksuz saldırının asla kabul edilemez olduğunu söyledi.

Azadiya Welat’ın 90’lı yıllarda kurulduğu ilk günden bu yana büyük bir sorumluluk üstlendiğini ve Kürtlerin gözbebeği olduğunu dile getiren Kılıç, ilk günden bu güne yayın hayatında bin bir zorlukla devam ettiğini, ama asla geri adım atmadığını ifade etti. Polisin “yasa dışı gazete dağıtmak” gibi komik bir gerekçeyle çıkardığı engelin kabul edilir bir yanı olmadığını söyleyen Kılıç, “Bu tamamen çalışan arkadaşları korkutmak, geri adım attırmak içindir. Ancak bizim basın geleneğimizde büyük bir direniş ve kararlılık vardır” dedi.

İlgili:  Ankara katliamı davasının ilk duruşması 7 Kasım'da

‘Özgür basın çalışanının gözü karadır’

Azadiya Welat’ın Kürdistan’da büyük bir sahiplenme içinde olduğunun altını çizen Kılıç, bu sahiplenmeyle daha güçlü ve daha da büyüyeceklerini ifade etti. Okurlarının korkmadan, her şeye rağmen bugüne kadar gazeteye sahip çıktığını onun için de çalışanlar olarak daha güçlü bir şekilde baskılara karşı durduklarını dile getirdi. Kılıç, “Özgür basın çalışanıysanız gözünüz kara olacak. Her şeye rağmen büyük bir aşkla çalışmalıyız. Baskı ve sindirmelere inat yazmaya, gerçekleri aktarmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

‘Kürtçe yayın yaptığı için rahatsız ediyor’

Gazeteleri üzerindeki baskıların temelinde Kürtçe yayın yapmasının yattığını kaydeden Kılıç, gerçekleri aktaran, halk odaklı haberciliği esas alan, halkın da kendini gördüğü bir gazete çıkardıklarını belirtti. OHAL’den sonra basına, basın çalışanlarına baskıların arttığına da değinen Kılıç, gerçekleri aktarmanın yanında bir amacın da olması gerektiğinin altını çizdi.

Yorum Yap

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Gündem