Bizimle İletişime Geç

Dünya

Babek Zencani mahkeme salonundan atıldı!

Babek Zencani, iki ortağının yargılandığı davada ifade verdi

’da milyar dolarlık yolsuzluk suçlamasından idam cezasına çarptırılan ve cezası yüksek mahkeme tarafından da onanan işadamı Babek ’nin iki ortağının yargılandığı davaya de çağrıldı.

Duruşmada, Zencani ile işbirliği yaptıkları iddiasıyla idam istemiyle yargılanan Hamid Fellah Herevi ve Mehdi Şems’in geçen mahkeme sürecinde söyledikleri bazı ifadelerin açıklığa kavuşması için Zencani’den izahat istendi.

Petrol Bakanlığı avukatı ile Zencani arasında tartışma

Zencani’nin yaptığı sırada salonda bulunan Petrol Bakanlığı avukatı, Zencani’yi yalan konuşmakla suçlayınca ikili arasında sözlü tartışma yaşandı. Karşılıklı atışmalar büyüyünce hâkim, Zencani’nin salondan zorla çıkarılmasını istedi. Aralık 2013’te tutuklanan Zencani, yolsuzluk ve evrakta sahtecilik yaparak devleti 2,8 milyar dolar dolandırdığı gerekçesiyle yargılandığı davadan Mart 2016’da iki ortağı Şems ve Fellah’la birlikte idam cezasına mahkûm edildi.

Aralık 2016’da Zencani’nin idam cezası yüksek mahkeme tarafından onaylanırken, iki ortağı hakkında verilen idam cezasını bozularak tekrar yargılanmaları talep edildi. Yetkililer, Zencani’nin borçlarını ödemesi için infazın bekletildiğini belirtiyor.

Zencani’den idam kararı öncesi itiraf gelmişti

Yolsuzluk ve evrakta sahtecilik yaparak devleti 2,7 milyar dolar dolandırmak suçlamasıyla 30 Aralık 2013’te gözaltına alınan Zencani ve iki ortağı Mehdi Şems ve Hamid Fellah Herevi, suçlu bulunarak idama mahkum edilmişti.

İlgili:  Eski AKP'li vekil İşbaşaran: FBI Zarrab'ı konuşturacak, 17-25 Aralık uluslararası operasyona dönüşecek

Zencani’nin 14 milyar dolara varan bir serveti bulunduğu tahmin ediliyor. İran’ın en zengin isimlerinden Zencani, ve AB’nin de ‘kara listesi’nde bulunuyor.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya