Bizimle İletişime Geç

Kültür&Sanat

BAFTA televizyon ödüllerinde ‘cinsiyetçilik’ vurgusu

İngiliz Akademisi Film Ödülleri BAFTA’nın 2017 yılı için televizyon ödül töreninde gösteri dünyasındaki cinsiyetçilik ve kadına dayatılan ikincil toplumsal rol vurgusu ön plana çıktı

İngiliz Akademisi Film Ödülleri BAFTA’nın 2017 yılı için televizyon ödül töreninde gösteri dünyasına cinsiyetçilik eleştirisi getirildi.

BBC’nin aktardığına göre, Londra’da düzenlenen BAFTA TV ödülleri törenine katılan oyuncuların bazıları sinema ve televizyon endüstrisinde kadın oyunculara çifte standart uygulandığı eleştirisini getirdi.

Oyuncu Sue Perkins, “Absolutely Fabulous” dizisinin oyuncuları Jennifer Saunders ve Joanna Lumley’yi sahneye davet ederken “Belli yaştaki kadınlara kendileri yazmadıkları sürece rol olmadığını söyleyenler yanılıyor” dedi.

‘Bir kadın role karşılık üç erkek rolü var’

Ödül törenine katılan oyuncu James Nesbitt ise Kadın Oyuncular için Eşit Temsil Hareketi’nin (ERA) rozetini taşıdığını söyledi. Nesbitt “Bir kadın rolüne karşılık üç erkek rolü var. İki kız babası olarak bunun değişmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi. Nesbitt’in mesajları gösteri endüstrisinden yöneticilerin ve ünlü oyuncuların bulunduğu salonda tezahüratla karşılandı.

‘Yaşlı kadın oyunculara rol verilmiyor’

“Sex and the City” dizisinin oyuncusu Kim Catrall da daha yaşlı kadın oyunculara rol verilmemesini eleştirdi.  60 yaşındaki Catrall Avrupa’da durumun biraz daha iyi olduğunu söyledi. Catrall “Benim yaşımdaki kadınlarla ne yapacaklarını daha iyi biliyorlar. Biz de erkeklerin aldığı büyük başrolleri alabilmeliyiz” dedi.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kültür&Sanat