Bizimle İletişime Geç

Soner Erdoğan

Bahoz Erdal haberlerinin gösterdiği gerçekler – Soner Erdoğan

PKK’nin yönetici kadrolarından Bahoz Erdal’a suikast iddiaları üzerinden yürüyen tartışma faşist bir devletin hallerini ve onun medyasının nasıl işlediğini bütünüyle ortaya koyar mahiyette.

Faşist devletler iktidarlarını sadece baskı ve zora değil bir o kadar da yalan, dolan ve yönlendirmeye dayandırırlar. Çünkü kendilerini başka türlü var edemezler. Sahip oldukları tek hukuk hukuksuzluktur. Onun adına her türlü dolabı çevirdikleri tekelci sermayenin hukukunun/çıkarlarının korunması yani. Burjuva politikacılarının, bürokratlarının, tiril tiril, cakalı ve pahalı kıyafetlerinin, süslü ama içi boş dillerinin ardında en rezil düzenbazlık gizlidir her daim. Manda derisi gibidir yüzleri, kızarmaz.

Daha önce onlarca kez öldürülen Bahoz Erdal’ın  “öldürülmesi”ne dair haberler devletin resmi haber ajansı tarafından verildi ilk kez. Ve sonra istihbarat teşkilatının bülteni gibi çıkan havuz medyasında… Şu an başında AKP’nin İstanbul İl Gençlik Kolları Kurucu Başkanı ve Tayyip Erdoğan’ın eski danışmanı Şenol Varlı’nın bulunduğu Anadolu Ajansı, bir manipülasyon merkezi olarak çalışmakta. Tüm havuz medyası gibi…

Neredeyse uzay teknolojisinin girdiği medya alanında yalanın, manipülasyonun bini bir para artık. Alabildiğine pespaye, bayağı, gerçekle hiçbir ilişkisi olmayan, insanın zekasına hakaret edecek nitelikte “haberler”le her an her dakika muhatap edilmekteyiz. Tablo, “bazıları, bazı şeylerin bazı yerlerde yayınlanmasını istemez. İşte o şeylere haber diyoruz.” diyen Siyaset Bilimi Profesörü John Keane’in sözlerinin işaret ettiği gibi tastamam.

Bahoz Erdal’ın başına gelenin ne olduğu henüz tam olarak bilinmemekte ancak şurası bir gerçek ki, bu olan bitende bütünüyle devletin parmağı var. Muhtemelen adı geçen örgüt ya kukla ya da paravan bir organizasyon. Bir kod isim olması da muhtemel. Devlete ait kod isimlerden biri. Derin devlet gibi…

Devletin merkezlerinden bilgi alması ile ünlü, Hürriyet’in AKP’ye mavi boncuk olsun diye kadrosuna kattığı Abdülkadir Selvi bugünkü köşesinde, Bahoz Erdal’a dönük suikast iddialarının ardındaki asıl sorumluyu dolaylı olarak işaret etmiş. Selvi’nin yazısının son bölümünde “PKK ile mücadelede lider konseptine geçiş” diye ifade ederek açık ettiği, devletin PKK’nin üst düzey kadrolarına dönük yok etme yönlü bir özel gayret içine girmesi…

Olayın içine bir paravan örgütün sokulması, sanki bu işle devletin hiçbir ilişkisinin olmadığının ortaya konulma gayreti kuşkusuz Suriye’nin kuzeyinde döndürelen dolaplarla ilgili. Bu tamamen ayrı bir yazının konusu tabii ki.

Sonuç olarak haberi veren de ona konu olan olayı gerçekleştiren fail de aynı. Ve biz bu faili 1 Mayıs 1977’den, 19 Aralık katliamından, Sivas’tan, Maraş’tan, Gezi’den… çok iyi biliyoruz.

Yorumlar
Yorum Yap

Sınıfsal Bakış

Soner Erdoğan