Bizimle İletişime Geç

Politika

Bakanlar Kurulu sona erdi: Bekir Bozdağ’dan açıklamalar

Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Kurban Bayramı tatilinin 10 güne uzatıldığı açıklandı

Bugün Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu ardından Hükumet Sözcüsü Bekir Bozdağ açıklama yaptı.

Bozdağ’ın açıklamasından satırbaşları şöyle:

Kurban Bayramı’nda 10 gün tatil

Bakanlar Kurulumuz, yaklaşan 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kurban Bayramı, vatandaşlarımızın bu bayramlar vesilesiyle aile ziyaretleri, turizm sektörünün canlanması ve ticari hayatın olumlu etkilenmesi ihtimallerini değerlendirerek, vatandaşlarımızın rahat bir şekilde bayramlarını idrak etmeleri maksadıyla Kurban Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı’na tekabül, tekaddüm eden günleri ve ara gün olan yarım günün idari izinli olmasına karar vermiştir. Buna göre, 28 Ağustos Pazartesi, 29 Ağustos Salı günleri tam gün, 31 Ağustos Perşembe günü yarım gün idari izinli sayılmasına karar vermiştir.

Emekli maaşları erken ödenecek

Emekli sandığı kapsamında emekli dul ve yetim aylığı alanlar, şehitlerimizin yakınları ve gazilerimiz dahil olmak üzere aylık ödeme günleri 1-5 Eylül tarihleri arasına denk gelmesi nedeniyle emekli maaşlarının ödenmesinin bayram öncesine çekilmesi de kararlaştırılmıştır. Bu çerçevede, 1-2 ve 3 Eylül tarihlerinde maaşlarını alacak olan emekli sandığı emekli dul ve yetimleri ile şehit yakınları ve gazilerimiz, 28 Ağustos 2017 tarihinde, 4 ve 5 Eylül 2017 tarihinde maaşlarını alacak olanlar da 29 Ağustos 2017 tarihinde maaşlarını alabilecektir.

İlgili:  Kırgızistan'dan Reina katliamcısına ilişkin açıklama

Türkiye Cumhurbaşkanı ifadesi

Sayın Cumhurbaşkanımızın Twitter’da kullandığı bilgiler içerisinde Türkiye Cumhurbaşkanı olarak geçmesi eleştiri konusu olmuştur. Türkiye Cumhurbaşkanı ifadesi anayasamıza, bugüne kadar süre gelen uygulamaya uygun bir ifadededir. Bundan önce rahmete kavuşmuş Cumhurbaşkanlarımız dahi, 30 Ağustos Zafer Bayramı davetiyelerinde Türkiye Cumhurbaşkanı ifadeleri kullanılmıştır.

Bunun tartışma yapılması fevkalade yanlıştır. Türk halkı ile Sayın Cumhurbaşkanımız arasında duvar örmek isteyen çevreler oldu, olacaktır. Bugüne kadar yalan, iftira, çarpıtma haber, yorum, değerlendirmelerle yapılmak istenen şeyler sonuç vermemiştir.

Irak Kürdistanı’ndaki bağımsızlık referandumu

Kuzey Irak’taki referandumla ilgili daha önce bildiğiniz gibi Türkiye’nin Irak’ın kuzeyinde alınan referandum sürecine dair görüşlerini paylaştı. Türkiye, Irak’ın toprak bütünlüğüne, siyasi birliğine önem vermektedir. Bölgenin istikrarlı olması, huzur güven içinde yaşamaya önem vermektedir. IKBY’nin aldığı bu karar bölgenin istikrarsızlaştırılmasına hizmet eder. Böylesi bir sürece kalkışılması bölgeye hayır getirmeyecektir. Bölgenin güvensiz hale gelmesine yol açacaktır. Türkiye çok yakından takip etmektedir gelişmeleri. 25 Eylül’e kadar bu kararın gözden geçirilerek değerlendirilmesinde fayda görüyoruz.

Eren Bülbül ile ilgili soruşturma

Ne kadar terör örgütü varsa, Erenleri şehit ederek emellerine ulaşamazsınız. Bu ülkede 80 milyon Eren Bülbül vardır. Arkasını terör örgütüne yaslayanlar hesabını verecektir. Bu konu ile ilgili çok geniş kapsamlı bir çalışma başlatıldı. Güvenlik güçlerimiz hesabını soracak. CHP ve HDP’nin açıklamaları oldu bu konuda. Keşke konuşanlar Eren Bülbül şehittir, ‘Onu şehit eden PKK terör örgütüdür, PKK çirkin yüzünü tekrar göstermiştir, ona destek verenleri şiddetle kınıyoruz’ diye konuşabilselerdi. Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı adli soruşturma başlattı, İçişleri Bakanlığımız da bir müfettiş görevlendirdi. İncelemeler yapıldıktan sonra esasına dair rapor hazırlanacak, kamuoyu ile paylaşılacaktır.

İlgili:  TMMOB'dan 12 Eylül açıklaması: AKP, 12 Eylül karanlığının ürünü ve sürdürücüsüdür

Tek tip kıyafet

Bundan sonraki çıkacak kararnamelerde tek tip kıyafet uygulaması yer alabilir.

Yeni Diyanet İşleri Başkanımız yakında göreve başlayacaktır. Bakanlar Kurulu’nda bir görüşme yapılmamıştır, yakında atamayı duyacaksınız.

Telafer, neredeyse tamamı Türkmenlerden oluşan bir kent. Türkiye olarak bölgenin DAEŞ terör örgütünden temizlenmesini, oranın sahiplerine bırakılmasını söyledik.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Politika