Bizimle İletişime Geç

Kent-Ekoloji

Bakanlık, ÇED raporunu 3 ay içinde bitirmezse onay vermiş sayılacak

ÇED raporunun 3 ay içinde bitirilmemesi halinde ilgili projeye onay verilmiş sayılacak

Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker, bugünkü köşesinde Torba Yasa’ya ilişkin ayrıntılara yer verdi. Toker yazısında, ya da ilgili bakanlıkların ÇED raporunu 3 ay içinden bitirmesi zorunluluğunun getirildiğini; 3 ay içindeki tamamlanmaması halinde ilgili projeye verilmiş sayılacağını aktardı. ÇED raporları, AKP’nin doğa talanı konusundaki en büyük ayak bağlarından biriydi.

3 ay için ÇED raporu çıkmazsa ‘onay’ verilmiş sayılacak

Toker’in yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Torba Kanun’un 54. maddesine lütfen dikkat.

Bu madde, Maden Kanunu’nda çok vahim bir değişiklik yapıyor. Çevresel Etki Değerlendirmesine (ÇED) dair bütün işlemlerinin en geç 3 ay içinde bitirilmesi koşulunu getiriyor.

Eğer sorumlu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile diğer ilgili bütün bakanlıklar, ÇED raporu ve diğer izin işlemlerini üç ayda bitirmezse bilin bakalım ne oluyor?

Ben gözlerime inanamayıp tekrar tekrar okudum.

“Çevresel etki değerlendirmesi ve diğer izin başvuruları ile ilgili olumlu karar verilmiş sayılır ve genel müdürlük tarafından buna göre işlem yapılır.”

Yani; diyelim ki binlerce yıllık bir kültürel, tarihsel miras üzerinde veya doğal güzelliğin ortasında bir maden var. Ve AKP hükümeti bu madeni tanıdık bir firmaya vermek istiyor.

İlgili:  Üsküdar'da denizin doldurulacağı projeye 'ÇED gerekli değil' raporu

AKP idaresindeki bakanlıklar eğer üç ay içinde ÇED raporu ve diğer izin işlemlerini bitirmiş olmazsa, tanıdık şirketin ÇED başvurusu ve diğer izin işlemleriyle ilgili olumlu karar verilmiş sayılacak.”

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kent-Ekoloji