Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Baydemir’den bir ‘çözüm süreci’ açıklaması daha: Sözlerim çarpıtıldı

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, “çözüm süreci”ne ilişkin sözlerinin yanlış çeviri ile çarpıtıldığını ifade ederek bir tekzip yayımladı

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Kürtçe yayın yapan bir programda çözüm sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ancak Türkiye’de yayın yapan ajans, gazete ve internet siteleri Baydemir’in sözlerini  “Hükümet de Kürtler de barış sürecinin bitmesini istedi” şeklinde verdi. Baydemir ise açıklamasının çarpıtıldığını belirterek bu haberleri tekzip etti.

Başta Doğan Haber Ajansı (DHA) olmak üzere Cumhuriyet ile Diken, BirGün ve Evrensel gibi alternatif yayınlar da Baydemir’in sözlerini bu şekilde başlığa taşıdı. Ancak HDP Sözcüsü Twitter’dan yaptığı açıklamada sözlerinin çarpıtıldığını söyleyerek söz konusu haberleri tekzip etti.

Baydemir, haberi yayınlayan internet sitelerinin Twitter hesaplarındaki ilgili paylaşımlara “Katıldığım Kürdçe TV programının kimi haber ajanslarınca yapılan Türkçe Çevirisi çarpıtmadır. Programın tamamı ekte” notunu düştü.

Baydemir ne dedi?

İnternet siteleri HDP Parti Sözcüsü Osman Baydamir’in, “çözüm süreci”nin sona ermesiyle ilgili sözlerini şöyle aktarmıştı:

“Her iki taraf da hükümet de Kürtler de bir an önce çatışma ortamının başlaması için çaba yürüttü. Her iki taraf da birbirine güvenmiyordu ve çözüm sürecinin bitmesini istiyordu. Her ikisi de kendi varlığının devamını çözüm sürecinin bitmesinde görüyordu.”

İlgili:  HDP'li vekiller, AYM karar açıklayana kadar nöbete devam edecek

Ancak Baydemir, Waar TV’de Kürtçe yaptığı konuşmasında şunları söylemişti:

“2013 Yılında Öcalan’ın Diyarbakır Newrozu’ndaki manifestosundan 2015 Dolmabahçe görüşmelerine kadar, iki taraf da birbirine güvenmiyordu. Ne hükümet Kürt tarafından emindi ne de Kürt Hareketi hükümet konusunda emindi. Bakın bu iki yıl içinde belki yüzlerce sorun dile getirildi.

Bir adım atılması bekleniyordu ki ‘Siz sözünüze sahipsiniz ve güvenlirsiniz’ diye. Örneğin bir tek istek vardı o da hasta tutuklularla ilgili. Örneğin kanser, eli veya ayağı tutmayan ya da ağır hastalar için bir kanun çıkarılması istendi, bunların cezaevinden çıkarılması için.

Bu 2.5 yıl içinde bir tek hasta tutuklu serbest bırakılmadı. Bir tek adım atılmadı. Hükümet süreci uzattı, adım atmadı. Bu adımların atılmaması da güvensizliğe neden oldu.

Açıkça söyleyeyim; iki taraf da artık ‘Bu süreci kim bozacak, kendimizi savunalım’ pozisyonuna geçti. İki taraf da birbirine güvenmiyordu. İki taraf da diyordu ‘Süreç bir gün biterse biz kendimizi savunabiliriz’.”

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel