Bizimle İletişime Geç

Kent-Ekoloji

Belediye istedi, Topkapı Sarayı’nın Hasbahçe’si imara açıldı

Topkapı Sarayı’nın Hasbahçe’yi 1. derece arkeolojik sit alanından çıkartarak, 3. derece arkeolojik sit alanına dönüştürdü. Bu kararla birlikte Hasbahçe ‘kontrollü imara’ açılmış oldu

Fatih Belediyesi’nin başvurusuyla Sarayı’nın ’yi 1. derece arkeolojik sit alanından çıkartarak, 3. derece arkeolojik sit alanına dönüştürdü. Bu kararla birlikte ‘kontrollü imara’ açılmış oldu. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ise ‘sıkıntılı bölgelerin turizme kazandırılacağını’ söyledi.

Hürriyet gazetesinden Ömer Erbil’in haberine göre, Fatih Belediyesi, Topkapı Sarayı’nın sit derecesini düşürmek için İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na başvurdu. Fatih Belediyesi Etüd Proje Müdürlüğü’nün teklifinde Topkapı Sarayı Müzesi’nde binaların bulunduğu alanlar 1. derece arkeolojik sit, 1., 2. ve 3. avlu, askeri depolar, eski matbaa okulunun bulunduğu alanlar ile demir yolu ve surların arasında kalan Hasbahçe’nin ise 3. derece arkeolojik sit alanı yapılması önerildi.

İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu, 15 Eylül’de teklifi görüştü. Müze yetkililerinin karşı çıktığı toplantıda hararetli tartışmalar oldu. 1995 yılında 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edilen, -u Sultani yani Topkapı Sarayı’nı çevreleyen surlar içinde kalan Hasbahçe’nin 3. derece arkeolojik sit derecesine düşürülmesi önerisine koruma kurulu itiraz etmedi.

İlgili:  ABD'li sosyalistler, KDHC gerilimi için ne düşünüyor?

Alınan kararda,”Topkapı Sarayı’nın Sepetçiler Kasrı ile Ahırkapı Feneri arasındaki Hasbahçe’sinin önemli kadim yapılarını barındıran alanın 3. derece arkeolojik sit olarak değerlendirilmesi hususu kurulumuzca uygun mütalaa edilmekte” denildi. Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü’nden görüş sorulmasına karar verildi.

22 yıl sonra Fatih Belediyesi’nin talebi ile 1. dereceden 3. derece sit alanına düşürülmek istenen bölge, dünya kültür miras alanı içinde kalıyor.
2863 Sayılı Kültür Varlıkları Koruma Yasası’na göre, 1. derece arkeolojik sitlerde yapılaşma tamamen yasak. Ancak, 3. derece arkeolojik sit alanlarında müze denetimli inşaat izni veriliyor. Sarayın avluları için kararı ise Kültür Bakanlığı verecek.

Mustafa Demir: Güvenlik açısından sıkıntılı olan alanlar da turizme kazandırılacak

Öte yandan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Sepetçiler Kasrı’ndan Ahırkapı Feneri’ne uzanan surlarla demiryolu arasındaki bölümün kontrollü olarak imara açılacağı yönündeki haberlere ilişkin olarak, “Bu öneriyi yapmaktaki temel amacımız bu vesileyle bu tarihi eserlerin ihyası ve restorasyonu mümkün olacak ve bu kullanım açısından, güvenlik açısından sıkıntılı olan alanlar da turizme kazandırılacak” ifadesini kullandı.

Demir, şunları söyledi:

“Bu alan, gördüğünüz gibi de aynı zamanda metruk bir alan, sahipsiz bir alan. Bizim açımızdan dünyanın en güzel bir yeri ama güvenlik açısından, şehrin ve insanların güvenliği açısından da sıkıntılı bir alan burası. Sarai Sierra’nın da öldürüldüğü bir yer burası. Bir defa arkadaşlar; bizim önerimizde burası asla ve asla inşaata açılmayacak. İnşaata açılacak gibi herhangi bir algının oluşmasını gerektirekcek bir şey yok. Burada asla inşaat yapılması söz konusu değil. Burada Koruma Amaçlı İmar planlarına aykırı bir taş bile koyamazsınız. Biz bunun arkasındayız. Hedeflediğimiz nedir, bu öneriyle? Hedeflediğimiz, sözünü ettiğim bu alanda ecdat yadigarı tarihi eserlerimiz var. Birinci derece SİT arkeolojik alanlarda eserleri ihya etmeniz mümkün değil. Ancak kazı yaparsınız ve kazıda bulduklarınızı sergileme imkanı elde edersiniz ama burada şu anda üzerinde durduğumuz İncili Köşk ve Sarayburnu’na doğru devam ettiğimizde de Şevkiye Köşkü, Balıkçılar Kasrı ve Topkapı’ya ismini veren Topkapı Batarya Binası bulunmaktadır. Bunların hepsi Osmanlı eserleri, ecdat yadigarı tarihi eserlerdir. Bu öneriyi yapmaktaki temel amacımız, bu vesileyle bu tarihi eserlerin ihyası ve restorasyonu mümkün olacak ve bu kullanım açısından, güvenlik açısından sıkıntılı olan alanlar da turizme kazandırılacak.”Demir, önerinin son derece makul, mantıklı, turizm açısından da kültürel değerlerin ihyası ve bölgenin güvenliğinin sağlanması açısından önemli ve pratik bir öneri olduğunu da savundu.

İlgili:  UNESCO: Dünyanın yüzde 40'ı anadilinde eğitim göremiyor

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kent-Ekoloji