Bizimle İletişime Geç

Dünya

Beşar Esad’dan Fransız heyetine: Fransa, Suriye’de cihatçılığın yayılmasına neden oldu

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Asamble üyesi Thierry Mariani başkanlığında Suriye’yi ziyaret eden Fransa Ulusal Asambleden üyeler ve aydınlardan oluşan Fransız heyeti kabul etti. Esad, görüşmede Fransa’nın Suriye’de selefi cihatçılığın yayılmasına neden olan uluslararası güçlerden biri olduğunu söyledi

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Fransa Ulusal Asambleden üyeler ve aydınlardan oluşan Fransız heyeti kabul etti. Esad, görüşmede Fransa’nın Suriye’de selefi cihatçılığın yayılmasına neden olan uluslararası güçlerden biri olduğunu söyledi.

SANA’nın haberine göre, Halep kentine ziyaretleri sırasında dün Halep Havalimanı yakınlarında cihatçılar tarafından saldırıya maruz kalan Fransız heyetin selametinden emin olan Esad; Suriye halkının altı yıla yakın süredir bölgesel ve Batılı devletler tarafından muhtelif tür destek alan bu teröristlerin saldırılarına maruz kaldığına dikkat çekti.

Esad, saldırılar sonucunda on binlerce Suriyelinin yaşamını yitirdiğini, altyapı ve hizmet kurumlarının da sabote edildiğini kaydetti.

Başkan Esad, Paris’in mevcut süreç içinde izlediği politikanın, Suriye’de savaşın gerçeğinden tamamen uzak olduğunu vurgulayarak Fransa’nın sadece bölge halklarına değil, Batılı devletlerin halklarına da ciddi bir tehlike teşkil edecek hale gelen terörü desteklemekle Suriye ve bölgede durumların tırmanmasına ve terörün yayılmasına yol açtığının altını çizdi.

Fransız konuk heyet üyeleri ise başta Halep olmak üzere Suriye’ye bulundukları ziyaretlerinde Suriye ve halkının maruz kaldığı savaşın gerçeğini irdelemelerine büyük bir katkı sağladığının altını çizdi.

Gördükleri durumlarda sahada büyük bir ilerlemeye tanık olduklarını ifade eden heyet üyeleri; tüm bunların Suriye halkı ve ordusunun teröre karşı mücadele gücüyle birlikte güvenlik ve istikrarı yeniden sağlama güçlerini net bir şekilde ortaya koyduğunu ifade ettiler.

Konuk heyet üyeleri Fransa halkı dahil olmak üzere batılı kamuoyunun Suriye ve bölgede yaşanan gerçeklerin doğru ve dürüst bir şekilde kendisine aktarılmadığını, medya araçlarının bu gerçekleri çarpıttıklarını iyi bir şekilde idrak etmeye başladığının altını çizdi. Heyet üyeleri bu gerçekleri batılı kamuoyuna aktarma çabalarında bulunacaklarını kaydettiler.

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Dünya