Bizimle İletişime Geç

Bilim

Bilim insanları robotlar için kas üretti

Columbia Üniversitesi’nden mühendisler, robotlar için gerçeğe çok yakın kas geliştirdi.

Son yıllarda gündemde iyice yerini alan ve çeşitli tartışmalara sebep olan insan benzeri robotlar için yeni bir gelişme kaydedildi. ’deki Columbia Üniversitesi’nden mühendisler, robotlar için gerçeğe çok yakın kas geliştirdi.

Hod Lipson liderliğindeki bir grup mühendis, 3D yazıcılarla üretilebilen sentetik yumuşak kas üretti. Doğal bir kastan 15 kat daha büyük olan ve kendi ağırlığının bin katını taşıyabilen kasla ilgili çalışma Nature Communications dergisinde yayınlandı.

Lipson, “ zekası üretiminde büyük atılımlar yapılıyor, ancak vücutları hâlâ ilkel. Gerçek insana benzer robotlar üretiminde kalan son engellerden birini de aştık” ifadelerini kullandı.

‘Farklı eylemler gerçekleştirilebilecek’

Araştırmanın başyazarı Aslan Miriyev de, “Böylece robotlar itmek, çekmek, eğilmek, dönmek ve ağırlık kaldırmak gibi eylemleri yerine getirebilir. Elde ettiğimiz şey, gerçek bir kasta var olana en yakın ürün” diye konuştu

Robotların kaslanması ne anlama geliyor?

Geliştirilen ve gerçek kas yapısına çok yakın olan bu kas robotların çok daha yetenekli olmasının önünü açıyor. Bunun yanında alanında çok önemli bir adım atılmış ve uzun bir yol katedildiği anlamını taşıyor.

İlgili:  Kaş'ta doğal sit alanı statüsündeki koyda AKP'li başkanın oğlu tarafından yapılan izinsiz yapılaşma Meclis'te

Çinli bilim insanları da sentetik kas üretmişti

Tokyo  Enstitüsü, Android robotlarda kullanılmak üzere sentetik kas üretimi gerçekleştirmişti. İnsan anatomisinin örnek alındığı çalışmada, ince teller birleştirilerek bir araya getirilerek kasların yerine yerleştirilmişti.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Bilim