Bizimle İletişime Geç

Bilim

Bilim insanları uyardı: Süper sıtma küresel bir tehdit oluşturuyor

Tedavi yöntemlerine cevap vermeyen “Süper Sıtma” küresel bir tehdit oluşturuyor

Üzerinde çalışılan tedavi yöntemlerine cevap vermeyen “”nın Güneydoğu Asya’da hızla yayılmasının ardından tarafından küresel bir tehdit oluşturduğu uyarısı geldi.

Oxford Tropikal Tıp Merkezi’nin Bangkok’taki şubesi, Güneydoğu Asya’da ortaya çıkan, tedavi edilemez “süper ” vakalarının gerçek bir tehdit olduğunu ilan etti.

‘Afrika’ya sıçramasından endişe ediyoruz’

Şubede görevli ekipten Prof. Dr. Arjen Dondorp, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Bunun ciddi bir tehdit olduğunu düşünüyoruz. Bu türün tüm bölgede çok hızlı yayılması ürkütücü ve daha da yayılarak Afrika’ya sıçramasından endişe ediyoruz” dedi.

Dondorp, “süper sıtma”ya karşı tedavilerin, Vietnam’da üçte bir, Kamboçya’nın bazı bölgelerinde neredeyse yüzde 60 oranında işe yaramadığına dikkati çekti.

‘Sıtma vakalarının yüzde 92’sinde ilaca direnç gösteriliyor’

İlaç direncinin, dünyada sıtma vakalarının yüzde 92’sinin görüldüğü Afrika’ya sıçramasının felaketle sonuçlanabileceğine işaret edildi. “Lancet Infectious Diseases”de yayımlanan bir makalede, sıtma tedavisinde kullanılan artemisinin ilacına direnç gösteren tür hakkında detaylı bilgi verildi. Sıtmanın bu türü Kamboçya’da ortaya çıktıktan hemen sonra Tayland, Laos ve son olarak Vietnam’ın güneyine sıçramıştı.

İlgili:  Abdullah Gül'den Erdoğan'ın rahatsızlığına ilişkin açıklama

Her yıl 212 milyon kişinin, sivrisineklerin taşıdığı bir parazitin yol açtığı sıtmaya yakalandığı ifade ediliyor.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Bilim