Bizimle İletişime Geç

Politika

Binali Yıldırım: Almanya, AB adına racon kesiyor

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye ile Almanya arasında yaşanan Adil Öksüz gerilimine ilişkin değerlendirmede bulundu

Başbakan Binali Yıldırım, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldırım, Almanya ile Türkiye arasında yaşanan Adil Öksüz krizini değerlendirdi.

‘Dostluğa yakışmaz’

Türkiye’nin Almanya’ya nota vermesi ve Gümrük Birliği Anlaşmasına ilişkin bir soruya Yıldırım şu yanıtı verdi:

“15 Temmuz darbesine iştirak eden bütün FETÖ teröristlerinin yurt içinde dışında nerede olursa olsun bulup adalete teslim etmek boynumuzun borcudur. Eğer Almanya bunları korursa, bunlara imkan sağlarsa bu dostluğa yakışmaz. Almanya’dan darbeye karışmış bulunan FETÖ terör mensuplarının barındırılmaması müsamaha göstermemesini yargılanmak üzere Türkiye’ye iadesini istiyoruz. Almanya nasıl hukuk devleti ise Türkiye’de bir hukuk devleti. Hukukun içinde bunlar yargılanacak karşılığını görecek.

‘Almanya AB adına racon kesiyor’

Gümrük birliği meselesi de Almanya’nın AB adına tek başına karar vereceği bir konumu olmamalıdır. Almanya bütün Avrupa Birliği benden sorulur havasında birlik adına racon kesiyor. Bu doğru değil birliğin kurumsal yapısına, ilkelerine de uymayan bir şey. Dayatma anlamına gelir.

Gümrük Birliği tek taraflı bir anlaşma değildir. Türkiye aman aman bir an önce Gümrük Birliği’ni değiştirelim havasında da değildir. Türkiye’nin menfaatleri neyi gerektiriyorsa o yönde karar verecektir. Ne olursa olsun da bu Gümrük Birliği değişsin diye can atar bir halimiz de yok. Çok fazla endişelenmelerine, heyecanlanmalarına gerek yok.”

İlgili:  MGK: Afrin dahil YPG'nin olduğu her yer meşru hedef

İran ile ilişkiler

İran ile ilişkiler ve olası operasyona ilişkin bir soruya Yıldırım, “Suriye’de barışın kalıcı hale getirilmesi hedefleniyor. Bu amaca uygun olarak zaman zaman durum değerlendirilmesi yapılıyor. Özellikle İdlip bölgesi ve güney bölgelerde var olan iç savaşı tamamen durdurmak ve Suriye’yi kalıcı bir istikrara barışa ulaştırmak amaç budur. Çalışmalar buna yöneliktir. Bu anlamda oradaki terör gruplarına karşı bir operasyon her zaman gündemdedir. Sivil halka zarar veren güney hudutlarımızda, ülkemize zarar veren özelikle DEAŞ, YPG gibi unsurlara karşı Türkiye olarak ayrıca tedbirlerimiz alıyoruz” diye konuştu.

İş cinayeti yorumu

Sakarya’da meydana gelen ve 8 kişinin hayatını kaybettiği traktör kazasına ilişkin Yıldırım, “Sakarya’da fındık işçilerini taşıyan bir traktör şarampole yuvarlandı. 8 vatandaşımız hayatını kaybetti. Ölenlere rahmet diliyoruz. Kurallar her şeyin önünde. Açık römorklu bir traktörle yolcu taşınması yasak. Kuralları ihlal etmek ne anlama geliyor, hayatınızı hiçe saymak anlamına geliyor. Önümüz bayram, uzunca bir tatil var. Bu bakımdan bütün vatandaşlarımızdan talebimiz siz siz olun kurallara riayet edin. Yorgun uykusuz yola çıkmayın. Sevdiklerinize eşinize dostunuza sağ salim ulaşın. Bayramlarını hüzüne dönüştürmeyin” ifadelerini kullandı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Politika