Bizimle İletişime Geç

Dünya

‘Bitcoin büyük bir balon, bir gün patlayacak’

Bitcoin’in dolandırıcılıktan ibaret olduğunu savunan Dimon, tarihin ilk ekonomik balonu olarak bilinen ‘lale çılgınlığını’ hatırlattı

Dijital para birimi Bitcoin’i hedef alan JP Morgan Chase CEO’su Dimon “Eğer bir JP Morgan çalışanı Bitcoin’le işlem yapıyorsa anında kovarım” dedi. Bitcoin’in dolandırıcılıktan ibaret olduğunu savunan Dimon, tarihin ilk ekonomik balonu olarak bilinen ‘lale çılgınlığını’ hatırlattı.

Sputnik’te yer alan habere göre, JP Morgan Chase CEO’su Jaime Dimon, dijital para birimi Bitcoin’in dolandırıcılık olduğunu savundu. New York’ta yatırımcılara yaptığı bir konuşmada Bitcoin’in bir gün ‘patlayacağını’ söyleyen Dimon şöyle devam etti: “Eğer bir JP Morgan çalışanı Bitcoin’le işlem yapıyorsa anında kovarım. İki sebepten dolayı: Birincisi kurallarımıza aykırı olduğu için. İkincisi ise bu hamle aptallık olduğu için. Her iki durum da tehlikeli.”

Öte yandan Dimon, ‘lale çılgınlığıına’ gönderme yaparak Bitcoin’in ‘lale soğanlarından’ da kötü olduğunu ve sonunun iyi olmayacağını ifade etti.

Tarihteki ilk ekonomik balon olarak bilinen ‘Lale çılgınlığı’, Hollanda’da 1630’lu yıllarda lale soğanlarının fiyatlarının aniden aşırı derecede yükselip çöküşe geçtiği dönem için kullanılıyor.

Bitcoin hafta sonunda düşerek 2 bin doların altına geriledi

Dijital para birimi bitcoin hafta sonunda düşerek 2 bin doların altına geriledi. Haziran zirvesinden önemli miktarda uzaklaşan Bitcoin ile birlikte birçok sanal para geniş çaplı satış dalgasında değer kaybetti.

İlgili:  KDHC'li hackerlar, Güney Kore'de üç şirketin BitCoin hesabını ele geçirdi: Amaç, yaptırımları delmek mi?

Bitcoin, pazar günü 1.836 dolara kadar geriledi. Haber ve araştırma sitesi CoinDesk’e göre gün içi işlemlerde yüzde 8 gerileyen dijital para, 11 Haziran’da görülen 3.018 dolarlık zirvesinden yaklaşık yüzde 40 aşağıda bulunuyor.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya