Bizimle İletişime Geç

Kent-Ekoloji

Bodrum Kalesi yıkılıyor!

Bodrum Kalesi ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yıkılacak

Bodrum Kalesi ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yıkılarak yeni düzenlemeler yapılacak. “Muğla Bodrum Kalesi Rölöve, Restitüsyon, Restorasyon, Teşhir Tanzim ve Mühendislik Projesi” kapsamında sergi salonları ve binalar yıkılarak yeni bir düzenleme yapılacak. Bodrum halkı ise bu duruma tepkili.

Proje onaylandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan proje, Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu ile Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulları tarafından onaylandı. Bugün Ortakent-Yahşi Mahallesi’ndeki Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği’nde düzenlenen basın toplantısına İnşaat Mühendisleri Odası Bodrum Temsilcisi İlhan Özyiğin, Makine Mühendisleri Odası Bodrum Temsilcisi Hilmi Geçin, Serbest Arkeologlar Temsilcisi Ayşe Temiz, Mimarlar Odası Muğla Şubesi Başkanı Osman Köseoğlu ile birlikte bazı inşaat mühendisleri ve mimarlar katıldı.

700 yıllık tarihe zarar verilecek

Mimarlar Odası Bodrum Temsilcisi Cevat Kalfa, 1’inci derece Arkeolojik Sit Alanı’nda yapılacak yeni projenin 700 yıllık tarihe dönülemeyecek şekilde büyük zarar vereceğini belirterek, şunları söyledi:

“Bu projenin uygulanmaya başlaması demek Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ni ve tarihi yok etmek demektir.

‘Tarih açıkça talan edilecek’

Bu proje yapılırken Bodrum’daki hiçbir arkeolog, mimar ve STK’nın görüşü alınmadığı gibi yeni yapılacak projede tarih açıkça talan edilecektir. Bu proje uygulandığı takdirde anıt eser niteliğindeki, kentimizin simgesi Bodrum Kalesi şimdiki durumuyla kıyaslanamayacak şekilde tanınmaz bir hale gelecektir.

‘Bodrum Kalesi bir inşaat sahası değildir’

Bu proje, müze alanlarının arttırılmasına yönelik hazırlanmış ise Bodrum Kalesi bir inşaat sahası değildir. Bodrum’un müze ihtiyacı başlı başına ele alınmalı ve buna uygun bir alan üzerinde planlanmalıdır. Uluslararası ödüllü Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nin sergileme mekanlarının aynen korunması ve kentimizin simgesi Bodrum Kalesi’nin silüetinin bozulmaması gerekiyor”

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kent-Ekoloji