Bizimle İletişime Geç

Üniversite

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’nden ‘Hande Kader Bursu’na engelleme

Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ve Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün bir trans öğrenciye vereceğini duyurduğu Hande Kader bursu, rektörlük talimatıyla engellendi

Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ve Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün (BÜLGBTİ+) bir trans öğrenciye vereceğini duyurduğu Hande Kader bursu, rektörlüğün “Bilgimiz yoktu” açıklamasının ardından iptal edildi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, bursun sosyal medyada duyurulmasının ardından yayımladığı resmi açıklama ile Hande Kader Bursu’yla ilgili Boğaziçi Üniversitesi Vakfı (BÜVAK) ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’nün hiçbir bilgi ve dahli bulunmadığı, haberin ardından yapılan bağışların iade edildiği belirtildi.

‘Hiçbir bilgimiz ve dahlimiz yok’

Rektörlük açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“BÜVAK ve LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü (BÜLGBTİ+) işbirliği sonucu, ‘Hande Kader Bursu’ ile Boğaziçi Üniversiteli bir trans öğrenciye 12 ay boyunca 500 TL burs verileceği” yönündeki habere konu olan fon ve bursa dair Boğaziçi Üniversitesi Vakfı (BÜVAK) ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’nün hiçbir bilgi ve dahli bulunmamaktadır.
BÜVAK bünyesinde böyle bir fon mevcut değildir. Bu nedenle bu haberin yayınlanmanın ardından bağış yapan ve yapmak isteyenler yanlış yönlendirilmektedir.

Fon hakkındaki haber üzerine bağış yapanların hesaplarına yaptıkları bağışlar an itibarıyla iade edilmektedir.”

BÜVAK ve BÜLGBTİ+ işbirliğiyle hazırlanan Hande Kader Bursu kapsamında, Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi bir trans öğrenci 12 ay boyunca 500 TL miktarında burs alması planlanmıştı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Üniversite