Bizimle İletişime Geç

Kadın

Boşanmış Babalar Derneği Başkanı: Karılarını öldüren erkekleri alınlarından öpüyorum

‘Karılarını öldüren erkekleri alınlarından öpüyorum’ diyen Boşanmış Babalar Derneği Başkanı Muhammet Özen, hakim karşısına çıktı

İzmir’de, bir gazeteye verdiği röportajda “Karılarını öldüren erkekleri alınlarından öpüyorum” diyen Boşanmış Babalar Derneği Başkanı Muhammet Özen’in ‘tahrik ve suçluyu övme’ suçlarından 5 ile 10 yıl arasında hapis istemiyle eski eşinin şikayetçi olması sonucu dava açılmıştı.

İHA’nın aktardığına göre, davanın 11. celsesi bugün görüldü. Hakim, gelecek duruşmada karar verileceğini belirtip, duruşmayı Temmuz ayına erteledi.

‘Kadın gönlü yapılarak dövülür’

Duruşmada üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyen Muhammet Özen, “Ben iddianamede de yazılan ve tehdit kabul edilen söze Bekir Bozdağ ve Fatma Şahin’in bulunduğu iki ayrı toplantıda söyledim. Ben çözüm bulmak için bunları söyledim. Toplantının amacı budur; ben bakana ‘Bakanım ben karımı öldüreceğim demedim, öldürenler bu yüzden öldürülüyor’ dedim. Üç üniversite bitirmiş 3 dil bilen biriyim. İddianamede yazılan ‘Kadınlar öldürülmeyi haketmiyor; ama öpüyorum’ şeklindeki sözlerinin arkası var. Bunu söyledim; ama cımbızla çekilmiş bir bölümü ele alınıp cezalandırılmak istemiyorum. Ben eşimden zulüm görmüş bir insanım. Toplumda göz önünde bir insanım. 250 kadın derneğine karşı bir tek erkek derneğinin başıyım. Devletin içinde aile ve kadınla ilgili kurulan bütün komisyonlarda ben çağrılırım. Annemin tavsiyelerine uyan bir insanım. Kendisi de ‘kadın öldürülmez’ diyen bir kişidir. Bugüne kadar 50 erkeği eşini öldürmekten vazgeçirdim. Annem bana ‘Kadın iki elle dövülmez alt elle dövülür. Gönlü yapılarak dövülür. Kadın cismen öldürülmez yatakta öldürülür’ derdi. Bunun anlamı yani gönlü yapılarak rahatlatılırdı. İşte röportajda söylenen sizin belirtiğiniz yukarıdaki söz bu manada söylenmiştir. Röportaj sırasında bunu söylediğimi duyan iki tanığım var. Dinlenmelerini istiyorum. Muhabir bana ‘Bu lafları söyle bende manşet yapıyım’ dedi. Bende kendisine ‘Bu biraz suça kaçıyor’ diye cevap verdim. Oda ‘suç olsa biz yazmayız. Bizde onu elekten geçiririz yazmayız’ dedi. Buna dair elimde CD var” dedi.

İlgili:  Kendisine şiddet uygulayan eşini öldüren Yasemin Çakal yine tahliye edilmedi

Ne olmuştu?

Muhammet Özen, yaklaşık 2 yıl önce İzmir’de ulusal bir gazeteye verdiği röportajda, “Karılarını öldüren kahraman babaları alınlarından öpüyorum” demiş, başta kadın örgütleri olmak üzere büyük tepki çekmişti. Kadınlar hakkında çıkarılan yasaların erkekleri mağdur ettiğini öne süren Muhammet Özen, mahkemelerin babaları ömür boyu nafaka ödemeye mahkum ettiğini, ödemeyenlerin ise cezaevine girdiğini söylemişti.

Savcılık ifadesinde de ”Karılarını öldüren kahraman babaları alınlarından öpüyorum” sözlerinin arkasında bulunan Muhammet Özen hakkında ‘Tahrik ve suçluyu övme’ suçlarından 5 ile 10 yıl arasında hapis istemiyle 2. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kadın