Bizimle İletişime Geç

Kültür&Sanat

Burcu Karakaş’ın medya sektörünün piyasalaşmasını anlattığı ‘Yalan Dünya’ kitabı çıktı

Gazeteci Burcu Karakaş’ın medya sektöründeki piyasalaşmayı anlattığı Yalan Dünya isimli kitabı P24 Medya Kitaplığı’ndan çıktı

Gazeteci Burcu Karakaş’ın “Yalan Dünya: Reytingler, Tıklar ve Şimdi Reklamlar!” isimli kitabı P24 Medya Kitaplığı’nın üçüncü kitabı olarak yayımlandı

P24’ün aktardığına göre, Yalan Dünya: Reytingler, Tıklar ve Şimdi Reklamlar! basına yönelik baskıların, gazetecilere yöneltilen tehditlerin ve işsiz bırakılan basın emekçilerinin durumunun, “buz dağının görünmeyen kısmı” denilebilecek medya ekonomisinden ayrı düşünülemeyeceği görüşünden hareketle şu sorulara yanıt arıyor:

Esas alınan reyting ya da tirajlar ne kadar gerçekçi? Rakamlar şişiriliyor mu? Reklam verenler bu rakamlara nasıl bakıyor? Reklam ya da ilan verilirken hangi kriterler gözetiliyor?

Gazeteciler, sektörün önde gelen isimleri, ajans yetkilileri ve iletişim alanında çalışan akademisyenlerle yapılan görüşmelere yer veren kitap, ölçümleme sistemlerinin güvenirliğini, Basın İlan Kurumu’ndan doğan sıkıntıları ve siyasî baskıların reklam verenlerle ilişkileri nasıl etkilediğini de tartışmaya açmayı hedefliyor.

Burcu Karakaş, çalışmanın hazırlık sürecine de açıklık getirdiği “Başlarken” bölümünde, kitabın medya ekonomisi ve ölçümlemeleri ekseninde temel sorunları gündeme getirmeyi hedeflediğini belirtiyor ve ekliyor: “Normalleşme adına bir beklentimiz olacaksa eğer, hiç şüphesiz ‘yalan dünya’ olarak tasvir edilebilecek bu düzenin sorgulanması şart. Bu noktada, şeffaflık talebinin bir ‘lüks’ değil, ‘ihtiyaç’ olduğunu bir kez daha hatırlatmakta fayda var.”

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Kültür&Sanat